U toku je parastos ubijenim srpskim civilima u spomen-kompleksu nakon čega će biti položeni vijenci i spuštene ruže u Drinu.
Tokom ustaške ofanzive mučki je ubijeno više od 6.000 nenaoružanih Srba, isključivo civila, sa područja Sarajeva, Sokoca, Olova, Kladnja, Rogatice, Han Pijeska i Višegrada, koji su pokušali da pređu rijeku Drinu i potraže spas u Srbiji.
– Teško je samo reći stradanje. Način i obim ovog zločina i danas ljudski um ne može shvatiti. Iza takvog zločina prije svega stoji ideologija, strašna politika koja je u vrijeme NDH htjela da potpuno srpski narod nestane sa zemaljske kugle. To je bio dio genocida, genocidne politike i ideologije da nestane srpski rod. Ovaj zločin u Brodu je rekao bih jedan od najsvirepijih segmenata genocida prema Srbima. Teško se može opisati način na koji su te žrtve umorene. Ono što je njihova druga smrt je višedecenijska poslije Drugog svjetskog rata potpuni zaborav na ovaj događaj stravičnog stradanja 6.000 Srba – naglasio je Siniša Karan, izaslanik predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Ustaške jedinice pokrenule su u proljeće 1942. godine ofanzivu sa namjerom da protjeraju i pobiju srpsko stanovništvo iz istočnog dijela BiH da bi ostvarile svoj cilj – granicu NDH na Drini.
– Genocid je izvršen nad srpskim narodom i ne samo u Brodu, a da ne pričamo o Jasenovcu, o Koritima i ostalim stratištima. Nema oprosta, moramo pamtiti – poruka je Boška Tomića, izaslanika srpskog člana predsjedništva BiH Željke Cvijanović.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu