Hronika

U SUKOBU OSTALI BEZ DVIJE TONE DROGE Kako je počeo rat crnogorskih klanova?

U proteklih pet godina, otkada je na ulicama Srbije i Crne Gore, započet krvav rat do istrebljenja pripadnika kavačkog i škaljarskog klana, više od 40 njih je ubijeno i uhapšeno.

U SUKOBU OSTALI BEZ DVIJE TONE DROGE Kako je počeo rat crnogorskih klanova?
FOTO: TANJUG/AP

Dok su se skrivali jedni od drugih, za petama su im bile policije, koje su od septembra 2018. godine uhapsila trojicu vođa ovih klanova Jovicu Vukotića (škaljarski klan), Slobodana Kašćelana i Vojina Stupara (kavački klan) i zaplijenile im oko dvije tone kokaina, piše Blic.

Nestankom 300 kilograma kokaina iz stana u Valensiji i razdvajanjem tadašnjih saradnika na dva tabora – “škaljarski” i “kavački klan”, novoformirane kriminalne grupe nastavile su sa svojim primarnim poslom: švercovanjem kokaina u Evropu.

Bez osoba sa kojima su do juče sarađivali, oba klana dovijala su se na različite načine kako da tovar droge neometano unesu u Evropu. Tako, Španija je, ako je sudeći po zaplijenama droge koje su se u posljednje dvije godine dogodile, a koje su povezane sa crnogorskim klanovima, prestala da bude glavna luka za kokain, te su transporti obavljani drugačijim trasama.

Foto: RAS Srbija
Foto: RAS Srbija

U razmaku od nepuna tri mjeseca, krajem 2017, odnosno početkom 2018. godine u Grčkoj je u dvije velike akcije zaplijenjeno više od 150 kilograma kokaina zbog kojeg su uhapšena dva Srbina – Martin Matijašević (33), kog je grčka policija povezala sa vođom škaljarskog klana, odnosno bliskim saradnikom Luke Bojovića Jovicom Vukotićem, a odmah za njim i Rajko Ninčić Bili (47), desna ruka Gorana Nešića Cige (47), označenog za glavnog dobavljača kokaina narko-bosovima na Balkanu. Zbog ove droge Grčka raspisuje crvenu međunarodnu potjernicu za Vukotićem.

Krajem ljeta 2018. godine, u Antaliji policija zaustavlja muškarca radi legitimacije, koji im predaje pasoš sa imenom Georgije Andonov. Međutim, iza tog imena krio se vođa “škaljarskog klana” Jovan Vukotić.

U samo nekoliko dana od privođenja, Turska protjeruje Vukotića iz te zemlje i šalje Srbiji, koja protiv njega (jer posjeduje njeno državljanstvo) pokreće proces zbog falsifikovanja dokumenta. Krajem 2018. godine on biva osuđen na 15 mjeseci zatvora. Nakon što mu je odslužio kaznu, on je prebačen u ekstradicioni pritvor u Centralni zatvor u Beogradu, gdje čeka izručenje Crnoj Gori koja ga potražuje zbog sumnje da je učestvovao u mafijaškim likvidacijama. Šta se dešava sa postupkom u Grčkoj zbog zaplijenjenog kokaina, nije poznato.

Godinu dana kasnije, “škaljarski klan” ostaje bez još jednog tovara kokaina. Rumunska policija u okrugu Tulča pronašla je u martu 2019. godine kilogram kokaina koji je ispao iz kombija bukureških tablica prilikom utovara. Prateći rutu kretanja droge i osumnjičenih, policija je dva dana kasnije na obali Crnog mora, nedaleko od mjesta Sveti Đorđe, pronašla prevrnut brod, registrovan u Rumuniji, sa rekordnih 1.040 kilograma kokaina.

Šverceri su očigledno traljavo obavili posao, a policija je bila na oprezu i iskoristila trenutak nepažnje. Riječ je o kokainu čistoće 90 odsto, a njegova tržišna vrijednost iznosi oko 300 miliona evra. U istrazi ove zaplijene kao naručioci pošiljke vrijedne 300 miliona evra pominjani su Vranjanac Davor T. (31) i jedan od šefova škaljarskog klana Igor Dedović, koji je ovog mjeseca ubijen u restoranu u Atini.

Foto: Tanjug/AP
Foto: Tanjug/AP

Bez droge ostao je i suparnički, “kavački klan”. Naime, 19. aprila prošle godine na školskom vojnom brodu “Jadran” nedaleko od Tivta otkriveno je čak 56 kilograma kokaina, vrijednosti od pet miliona evra. Sumnja se da je ova droga trebalo da bude isporučena u Turskoj, a zbog ove zaplijene u julu prošle godine uhapšen je Vojin Stupar, istaknuti pripadnik kavačkog klana. Vojin Stupar, inače zet Igora Božovića, koji važi za jednog od vođa kavačkog klana, sumnjiči se za stvaranje kriminalne organizacije, neovlašćeno držanje i stavljanje u promet opojnih droga i nedozvoljeno držanje oružja.

Vojin Stupar sproveden je pred lice pravde pola godine od hapšenja glavnog vođe “kavačkog klana” Slobodana Kašćelana. Ovaj muškarac priveden je u decembru 2018. godine u Pragu sa lažnim dokumentima po potjernici Crne Gore. Kašćelan je osumnjičen da je u Prčnju 2010. godine pokušao da ubije I. M. Takođe se sumnjiči da je krajem maja 2010. godine na području opština Kotor, Tivat i Budva organizovao kriminalnu organizaciju koja je vršila krivična dela iznude, zelenaštva, nedozvoljenog držanja oružja i eksplozivnih materija, neovlašćene proizvodnje, držanja i stavljanja u promet opojnih droga, omogućavanja uživanja opojnih droga, davanja mita, teškog djela protiv opšte sigurnosti i pranja novca. Dva mjeseca od hapšenja, on je izručen svojoj rodnoj zemlji, nakon čega je počeo postupak protiv njega.

Lažni identiteti

Tokom bježanja od policije, ali i suparničke grupe, pripadnici oba crnogorska klana nabavljali su lažna dokumenta. Najviše njih, uzimalo je hrvatske papire, o čemu svedoči i akcija hrvatske policije krajem novembra prošle godine, kada je uhapšeno preko 30 osoba zbog sumnje da su nabavljali i izrađivali originalne pasoše za pripadnike “škaljaraca” i “kavčana”, među kojima je i pasoš za Igora Dedovića, vođu “škaljaraca” koji je nedavno ubijen u Atini.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu