Svijet

U svijetu ga zovu "JASTREB ZA KINU": Ko je Džon Retklif, novi šef CIA

Senat je glasao i potvrdio mandat Džona Retklifa za sljedećeg direktora CIA. Bivši republikanski kongresmen i direktor nacionalne obavještajne službe potvrđen je sa 74 glasa za i 25 glasova protiv.

U svijetu ga zovu "JASTREB ZA KINU": Ko je Džon Retklif, novi šef CIA
FOTO: JIM LO SCALZO/EPA

Šta je o njemu rekao Tramp?

Predstavljajući ga javnosti, rekao je da je uvijek bio borac za istinu i poštenje.

– Od otkrivanja lažnog ruskog dosluha kao operacije Klintonove kampanje, do hvatanja FBI zloupotrebe građanskih sloboda na FISA sudu, Džon Retklif je uvijek bio borac za istinu i poštenje u američkoj javnosti. Kada je 51 obavještajni zvaničnik lagao o laptopu Hantera Bajdena, Džon Retklif je bio jedini koji je govorio istinu američkom narodu – navedeno je u saopštenju Donalda Trampa.

Pročitajte još

Ko je Retklif?

U kosovskim medijima ga svojataju i navode da je “blizak prijatelj albanskih privrednika u Americi”. Taj epitet je dobio jer je 2016. bio prisutan i održao poseban govor na “Nacionalnom ekonomskom forumu albanske dijaspore“ u Njujorku, koji je organizovala albansko – američka mreža. Odatle je i slika na kojoj pozira kako rukama pravi dvoglavog orla.

Kako je tad objavio Top čenel, sastajao se sa Majkom Pandelijem, tadašnjim albanskim ministrom za dijasporu, i Fatmirom Medijuom, bivšim albanskim ministrom odbrane u Albaniji, ali i sa zvaničnicima sa Kosova, uključujući poslanike kosovske skupštine.

Američki mediji navode da je jedan od najkonzervativnijih kongresmena u zemlji. Sve jer je, recimo, podržao prijedlog da pristup internetu ne bude jednak za sve, što bi zapravo dovelo do cenzure informacija. Takođe, podržao je i takozvani zakon o životu, čija je suština kriminalizacija abortusa i ukidanje prava na prekid trudnoće.

Podršku Trampu tokom prvog mandata demonstrirao je i tako što mu je pomogao da obustavi program 1033 bivšeg predsjednika SAD Baraka Obame, kojim se ograničava korišćenje i opravdanost oružja, a koji je predviđao i veći nadzor nad njegovim korišćenjem.

Trampa je podržao i u tome da istraje u u najmanju ruku kontroverznoj zabrani koja se odnosila na zabranu ulaska Muslimanima u SAD, što se dešavalo na početku njegovog prvog mandata.

Šta sada pišu o njemu?

Drugi mandat u Trampovom mandatu

Neustrašivi lojalista u Kongresu

Imao problema sa prvim imenovanjem

Jastreb za Kinu

Mediji ga zovu “jastreb za Kinu”, i više puta je za Kinu apostrofirao da je najveća pretnja američkim interesima i ostatku slobodnog svijeta. Tokom prvog mandata, bio je član Trampovog savjetodavnog tima za impičment i intenzivno je ispitivao svedoke tokom saslušanja o opozivu.

Prvo imenovanje nije prošlo glatko, povukao se iz razmatranja u avgustu 2019. nakon samo pet dana jer se suočavao sa sve većim pitanjima o svom iskustvu i kvalifikacijama ali i komentarima da će biti politički pristrasan.

Oženjen je i ima dve kćerke. Diplomirao je na univerzitetu Notr Dam, zatim prava nastavio da studira na Južnom metodističkom univerzitetu u Dalasu, gdje je stekao i doktorsku titulu.

Radio je i kao profesor na jednoj od teksaških škola, bio je gradonačelnik mjesta Hit, i to u četiri mandata, a kratko vrijeme i tužilac.

Svojevremeno je radio i sa Mitom Romnijem, nekada guvernerom Masačusetsa i kandidatom republikanaca za predsjednika SAD, kome je bio pomoćnik. Od 2015. godine pa do dolaska u CIA, prvi put, bio je u američkom Kongresu gdje je predstavljao četvrti okrug Teksasa, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu