Društvo

U TOKU LOV NA DIVLJE SVINJE Sarajevsko - romanijska regija dom za mnogu divljač

U lovištima Sarajevsko – romanijske regije trenutno je u toku lovna sezona na divlje svinje, a ova regija je poznata i po tradicionalnim „hajkama na vuka“.

U TOKU LOV NA DIVLJE SVINJE Sarajevsko - romanijska regija dom za mnogu divljač
FOTO PRIVATNA ARHIVA

One se organizuju u periodu od januara do marta, i naredna hajka je planirana početkom sljedeće godine.

Naime, lovištima Sarajevsko romanijske regije gazduje šest lovačkih udruženja iz kojih ističu da im je primarni zadatak prihranjivanje i zaštita divljači, druženje i razmjena iskustava, a tek onda odstrel.

Jedno od najstarijih lovačkih udruženja na ovom području je Udruženje „Trebević” koje postoji 120 godina, a broji 110 članova.

Iz udruženja kažu da se lovi u dvije sezone i to prva je sezona lova na srneću divljač koja počinje početkom juna i traje do septembra, a druga se odnosi na divlje svinje i traje od septembra do kraja decembra.

Simo Tuševljak, predsjednik lovačkog Udruženja „Trebević” rekao je da je primarni zadatak ovog udruženja uzgoj i zaštita divljači na ovom području.

– Možemo se pohvaliti, a naši sugrađani će to potvrditi, da se na našem lovnom području često može vidjeti kako srneća, tako i druga plemenita divljač – ističe Tušavljak.

Dodaje da je drugi zadatak da se ljudi kroz lov upoznaju, razmjene iskustva i stvore prijateljstva, a tek na trećem mjestu je odstrel divljači.

– Kada je u pitanju uspjeh u lovu na ovom području, trofejom se smatraju rogovi srndaća i kljove divlje svinje. Nemamo odstrel medveda iako na Jahorini i Trebeviću egzistiraju – kaže Tuševljak.

Foto Privatna arhiva
Foto Privatna arhiva

Ove godine je lovačko udruženje prvi put organizovalo i zajedničku hajku na vuka, a i za sljedeću godinu planiraju da organizuju odstrel štetočina u lovištu kojim upravljaju.

Mihajlo Furtula, najstariji član lovačkog udruženja „Trebević”, kaže da se lovstvo od 1964. godine, od kada se on bavi lovom, do danas mnogo promjenilo.

– Prije je bilo mnogo disciplinovanije, sa više poštovanja i ljubavi se lovilo – kaže Mihajlo i dodaje da je krivolova bilo mnogo manje.

Ističe da su psi lutalice jedan od većih problema njihovog udruženja, jer je zakonom zabranjen njihov odstrel.

– Ranije je bilo dozvoljeno odstranjivanje štetočina koja ugrožavaju divljač i imali smo redovne akcije, a sada su nam ruke vezane kada su psi lutalice u pitanju, a divljači je manje nego ranijih godina – ističe Mihajlo.

 Foto Mariana Đurić/RAS Srbija
Foto Mariana Đurić/RAS Srbija

Lovišta kojima gazduju udruženja Sarajevsko-romanijske regije obuhvataju planinska područja sa ogromnim kompleksima četinarskih i listopadnih šuma koje predstavljaju dom za mnogobrojne vrste lovne divljači. Prije svega, lovišta su bogata sa divljači visokog lova, koja je i najinteresantnija u pogledu lovnog turizma.

Tu se prevashodno misli na mrkog medvjeda, divokozu, divlju svinju, srneću divljač, vuka i velikog tetrijeba, a od sitne divljači na ovim prostorima se može naći zec, lisica, kuna i divlja mačka, te od ptica divlja patka.

Turistička organizacija grada Istočno Sarajevo je u svoju turističku ponudu uvrstila i lovišta sa ovog područja jer se Sarajevsko – romanijska regija ističe po prirodnim ljepotama i bogatstvu lovne divljači.

Čeke za medvjeda i vuka

Iz Udruženja ističu da se, zavisno od vrste divljači, primjenjuju različiti načini lova. Lov čekanjem izvodi se sa visokih zatvorenih čeka, a čekanjem se uglavnom love medvjed i vuk. Takođe, čekanjem i prikradanjem lovi se srneća divljač i divokoze. Lov psima goničima i prigonom je jedan od najinteresantnijih metoda lova, a na ovaj način prevashodno se love divlje svinje, ali i predatori.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu