Hronika

UBICE KOJE SU BILE SPREMNE NA SVE Evo ko su pored Edina Gačića bili najpoznatiji bjegunci koji su se po šumama KRILI OD PRAVDE

Policijska potraga za Edinom Gačićem koja je trajala devet dana, podsjetila je na slične slučajeve iz bliže i dalje prošlosti kada su bijegom mahom u šume, uglavnom ubice, ali i drugi kriminalci, pokušali izmaći ruci pravde.

UBICE KOJE SU BILE SPREMNE NA SVE Evo ko su pored Edina Gačića bili najpoznatiji bjegunci koji su se po šumama KRILI OD PRAVDE
FOTO: RADIO SARJEVO/AVAZ

Među najpoznatijim bjeguncima u nekadašnjoj državi sigurno su bili Šemso Šiljak i Junuz Kečo. Premda su sva trojica počinila ubistva i potom krenuli u bijeg od pravde, ipak je mnoštvo razlika u percepciji u javnosti Šiljkovog i Kečinog slučaja od onog Gačićevog.

Imao zemunicu i u njoj šporet

Šemso Šiljak, najpoznatiji bjegunac u bivšoj Jugoslaviji i posljednji osuđenik na smrtnu kaznu koja nad njim nije izvršena jer je u međuvremenu ukinuta, skrivao se u šumama oko Goražda čak tri godine, tri mjeseca i 27 dana.

U bijeg se dao nakon što je 1975. godine na lokalnom putu Goražde Zapljevac ubio dva brata, od kojih je jedan bio poreski službenik, koji je otkrio poresku utaju u njegovom ugostiteljskom objektu u selu Mravinjac.

Premda se u ono vrijeme zbog tog zločina na noge digao čitav sastav ondašnje milicije, trebale su proći godine da Šiljak bude uhvaćen.

Tadašnji mediji su ga zbog snalažljivosti pri skrivanju prozvali “Hajdukom atomskog doba”. Nakon što je uhapšen u selu Gaj kod Goražda, otkriveno je da je Šiljak imao i zemunicu u naselju Perjani, u kojoj je čak imao i šporet. Mnogi su činjenicu što je on tako dugo preživio u šumi pripisivali tome što je bio partizan u Drugom svjetskom ratu te što je nakon tog rata odležao deset godina u zatvoru zbog krađa.

Ono što je u to vrijeme šokiralo pripadnike bezbjednosnih službi je podrška i pomoć velikog broja jataka koju je imao Šiljak. Pretpostavljalo se da je on čak hodao prerušen u vrijeme bijega i po Goraždu, a otvoreno i po nekim selima. No, niko ga nije odao. A, ni Šiljak nikada nije htio govoriti o svojim pomagačima ni kada je izašao na slobodu iz zeničkog zatvora, gdje je odležao skoro 20 godina. Tajnu svog preživljavanja tokom bijega on je odnio i u grob, a umro je 2017. godine.

Keču ni majka ubijene nije teretila

Mnogo kraće, ali dovoljno upečatljivo da se o njemu snimi i romansirani film, u bijegu je osamdesetih godina bio Junuz Kečo. Slučaj Junuza Keče, poznatijeg po nadimku Kuduz iz istoimenog filma, ovih dana je povezivan s Gačićevim, jer je Kečo rođen u lepeničkom selu Žeželevo, a takođe je bio bjegunac od pravde. Kečo je u martu 1985. godine, u naletu ljubomore, ubio suprugu Rasemu Fazlibašić.

Desetak dana skrivao se po okolnim šumama. Kečin slučaj je jedinstven po tome što ga čak ni majka ubijene nevjenčane supruge nije teretila za ubistvo njene kćerke. On je nakon desetak dana bijega uhapšen u Crnoj Gori, u blizini Budve, a bio je osuđen na 15 godina zatvora.

Mještanka Lepenice: Mnogi su Keči pomagali da preživi

Jedna od mještanki Lepenice, koja je željela ostati anonimna, za Avaz kaže da su slučajevi Keče i Gačića slični jedino po tome što su se obojica skrivala na istom području.

– Sve ostalo se ne može dovesti ni u kakvu vezu. Iako niko nije opravdavao šta je Kečo u ono vrijeme uradio, niko ga nije odao, iako su znali gdje se nalazi. Mnogi su mu tih dana pomagali da preživi. Ne baš direktno, ali recimo znam da mi je baka pričala da je čak i ona stavljala naveče hranu u kesu i objesila bi je na ogradu. Ujutro kese ne bi bilo. I Keče se niko nije plašio u Lepenici, ni dok je bio u bijegu. A Gačić je unio strah među stanovništvo čitave BiH – kaže ona.

Breza pronađen u šumi Bukve

Policija je “češljala” šume oko Kiseljaka i prije šest godina tražeći Marka Trogrlića zvanog Breza koji je pobjegao nakon što je ubio Marka i Slavka Marjanovića u naselju Čubren u opštini Kiseljak. Nakon devet dana potrage u šumi Bukve kod Kreševa pronađeno je Trogrlićevo beživotno tijelo, a utvrđeno je da je počinio samoubistvo.

Pročitajte još

Karamujin slučaj 

U avgustu 2016. godine nemir u domove stanovništva BiH unio je Adem Karamuja, ranije osumnjičen da se borio na strani radikalnih grupa u Siriji. Nakon što je ispalio nekoliko hitaca iz vatrenog oružja, onečistio je lokalni vodovod u selu Ošve kod Maglaja, te pobjegao u šumu. Policiji se sam predao nakon 13 dana, kada je i uhapšen.

Policija je potvrdila da Edin Gačić nije imao pomagače tokom devetodnevnog bijega, što je takođe razlika u odnose na sve dosadašnje slučajeve bijega, ne samo ubica nego i drugih kriminalaca u BiH, koji su imali barem po jednog jataka.

(Avaz)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije