Hronika

"Ubio mi je sina, a sad lumpuje u kafani" Dimitrija automobil bacio u potok, a vozaču nije suđeno

Dječačka vožnja biciklom u lozničkom selu Voćnjak, malog Dimitrija Glišića (13) koštala je života. Njega je odbacio automobil koji je velikom brzinom prolazio glavnom ulicom, a u koju se dječak tek uključivao.

"Ubio mi je sina, a sad lumpuje u kafani" Dimitrija automobil bacio u potok, a vozaču nije suđeno
FOTO: S. KRSTIĆ/RAS SRBIJA

Pet godina njegovi roditelji nemaju mira, traže da se momak, tada osamnaestogodišnjak, koji im je pokosio dijete, privede pravdi. Njegov auto nosio je dječaka čak 24 metra na haubi i potom ga odbacio u potok.

Pričalo se da je vozač navodno najprije pozvao svoje roditelje, pa tek onda Hitnu pomoć. Ipak, slučaj nikada nije dospio do suda – tužilaštvo je porodicu, kako tvrdi njegov otac Vladimir, obavijestilo da nema osnova za pokretanje krivične prijave.

Nije sporno da je nesrećni dječak izašao iz sporedne na glavnu ulicu, ali roditelje muči činjenica da je vozač vozio znatno brže nego što je to bilo dozvoljeno na putu i to nedaleko od ulaska u zonu škole.

– Mi smo kao porodica poniženi, pokazali su nam kako oni mogu sve, a mi ništa da dokažemo. U obrazloženju oslobađajućeg rješenja prepisana je prva izjava vozača gdje nema ništa istinito, što se može utvrditi i poređenjem sa zapisnikom policije. I kad dobijete takvo rješenje gdje piše “nema osnova za podizanje krivične prijave”, to vam bude ravno onom trenutku kad vam je javljeno da vam je dijete nastradalo. Zatvorimo se u kuću i ne možemo da radimo po dva, tri dana. Doživite takav stres da mojoj ženi i meni počne kosa da opada. Naša svaka žalba je od strane Višeg suda iz Šapca odbijena u pet rečenica – priča za Telegraf otac dječaka, Vladimir Glišić.

Pročitajte još

Otac s gorčinom govori o momku koji je učestvovao u udesu.

– A što se tiče ovog što mi je ubio dijete, čujem od momaka koji izlaze gdje i on, da živi punim plućima, lumpuje po kafanama, naručuje muziku i itd. On je, inače, poslije ubistva imao dva udesa. Prevrnuo se istim kolima kojima mi je ubio dijete i tada se povrijedio jedan momak. Sljedeće godine pred Vaskrs udari djevojku na pješačkom prelazu i pobjegne. Tu je bilo mnogo očevidaca koji su ga prepoznali, mada je tvrdio da to nije bio on. Tu su morali da mu pišu dvije krivične prijave što mi je potvrđeno u tužilaštvu. Takvom čovjeku više nije problem da baci djevojku preko haube kola i pobjegne kući po oca vozeći pet kilometara do kuće. U njegovom dosijeu ne piše da je ubio moje dijete jer nije kriv. Ni da je udario djevojku.

Dva vještačenja

Prema ranijim informacijama, vozač je saslušan nakon nesreće i kazao je da je uočio dva dječaka u momentu kada su se nalazili pored znaka za obavezno zaustavljanje i da su se oni kretali. Izjavio je da je zakočio, pa izmakao automobilom ulijevo, video da je jedan dječak stao, ali da je drugi nastavio vožnju. Navodno, u trenutku sudara, mladić je zakočio. Ipak, dječak i bicikl odbačeni su od siline udara u rijeku.

Postoje dva vještačenja koja se donekle razlikuju, ali i spor oko dozvoljene brzine. Prema jednom vještačenju, vozač automobila se prije početka kočenja kretao brzinom od 69 kilometara na sat, a u trenutku udara 62,5. Međutim, navodi se i da bi se sudar dogodio i da je vozio 50, ali i da je S. A. na vrijeme počeo da koči i da nije mogao unaprijed da pretpostavi da će neko da prođe pored vidno postavljenog znaka “Stop”.

Policija Srbija
FOTO: ZORAN ILIĆ/RINGIER

Po nalogu Tužilaštva, nalaz i mišljenje dao je i tim vještaka sa Saobraćajnog fakulteta. U tom izvještaju opisuje se da vozač automobila ne bi imao mogućnost da izbjegne iznenadno stvorenu opasnu situaciju, kako pri brzini od 62,8 kilometara po času, kojom se kretao, tako ni pri vožnji od 50 kilometara na sat, ali ni 45 kilometara na sat (vozač sa probnom dozvolom mora da vozi do 90 odsto maksimalne brzine), pa čak ni pri brzini 40 kilometara na sat.

Kako je kazao, porodica je došla do nekih novih dokaza, angažovali su novog advokata i podnijeli dopunu krivične prijave.

– Ponovo smo nešto pokrenuli u maju prošle godine da bi u junu slučaj oduzet lozničkom tužilaštvu i predat u nadležnost Šapca – kazao je otac.

U odgovoru lozničkog tužilaštva za portal Telegraf, međutim, ne piše da nije bilo elemenata za podizanje krivične prijave, već da je ona dopunjena.

– U vezi saobraćajne nesreće koja se dogodila 15.4.2017. godine u selu Voćnjak, a u kojoj je smrtno stradao pokojni Dimitrije Glišić, obavještavam Vas da je u ovo tužilaštvo stigla dopuna krivične prijave oca pokojnog Dimitrija, a koji predmet je sada u nadležnosti Osnovnog javnog tužilaštva iz Šapca.

Iz Osnovnog javnog tužilaštva u Šapcu, kao ni Višeg suda u ovom gradu redakcija Telegrafa nije dobila odgovor.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu