On se sumnjiči da je nožem zadao više udaraca Branki u predjelu grudi i glave koja je od posljedica povreda preminula na licu mjesta, a zločinu je prisustvovala njihova šestogodišnja kćerka.
Kako je Blic ranije izvještavao, kćerka je kobne večeri pozvala kumu i rekla joj šta se dogodilo, a kuma je obavijestila policiju koja je u rekordnom roku stigla na poprište zločina u Vojvođanskoj ulici br. 3 u novosadskom naselju Grbavica kako bi prvenstveno zaštitili djevojčicu, a zatim i uhvatili osumnjičenog koji se nije odupirao hapšenju.
Djevojčica je odmah pregledana od strane ljekara i sklonjena na sigurno, a njeno zdravstveno stanje, prije svega psihičko, još nije detaljno utvrđeno.
Čeka se procjena Centra za socijalni rad od koje zavisi sudbina djevojčice
Poznanici unesrećene porodice kažu da ničim nisu mogli naslutiti da je Slobodan sposoban da učini takav zločin, a trenutno su svi zaokupljeni sudbinom djevojčice i brinu se za njeno zdravlje.
– Žao mi je Branke. Niko to nije zaslužio. A o njenoj kćerki da i ne pričam! Stalno mislim na to dijete i pitam se: Bože, kako će ona to prebroditi i da li će takva tragedija ostaviti na nju neke posljedice? Nadam se da neće i da će vremenom naći način da se sa tim izbori, da taj horor zaboravi ili potisne i nastavi normalno da živi kao svako dijete – rekla je komšinica nesrećne porodice.
Iz izvora bliskog istrazi saznalo se da se djevojčica nalazi kod kume koju je pozvala kobne večeri, a da su u čitav slučaj uključeni stručnjaci Centra za socijalni rad koji će nakon detaljne analize stanja djeteta kroz razne psihofizičke preglede, analize i savjetovanja donijeti odluku o tome kome će povjeriti djevojčicu na staranje.
Kakve posljedice može imati dijete koje je prisustvovalo porodičnom nasilju
Autorka istraživanja “Posljedice koje ima nasilje prema ženama u intimnom partnerskom odnosu na djecu” Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra kaže da djeca mogu da razviju kratkoročne i dugoročne posljedice kao rezultat izloženosti nasilju u porodici.
– Djeca mogu na različite načine reagovati na izloženost nasilju u porodici, u zavisnosti od dobi, pola, zdravlja ili ekonomskih okolnosti ili drugih ličnih svojstava djeteta. Fizičke povrede djece i zdravstvene smetnje mogu nastati kao posljedica nasilja kojem su bile izložene majke. Djeca mogu imati teškoće u zaspivanju, nesanice, noćne more, ili gubitak apetita ili prejedanje, noćno mokrenje, bolovi u stomaku, mogu se samopovrijeđivati (zasijecanje, udaranje) ili na drugi način rizično ponašati – objašnjava Ignjatović.
Prema njenim riječima, promjene u osjećanjima kod djece izložene nasilju uključuju strah, napetost, nervozu, tugu i neraspoloženje, strepnju i uznemirenost. Ispoljavaju se i osjećanja nesigurnosti i niskog samopouzdanja, ljutnje i besa, kao i osjećanja srama i stida.
– Kod djece koja su prisustvovala porodičnom nasilju mogu se pojaviti promjene u ponašanju, kao što je (pretjerano) povučeno i mirno ponašanje ili nemirno, neposlušno, razdražljivo ponašanje, vikanje i ispoljavanje verbalne agresije. Neka djeca se ponašaju kao da su mnogo mlađa nego što jesu, a neka kao da su mnogo starija nego što jesu – priča Ignjatović.
Dodaje da se mogu pojaviti i promjene u vezi sa školskim uspjehom i ponašanjem u školi, kao što su slabiji školski uspjeh, slaba koncentracija, rasejanost i nepažnja, zaboravljanje školskih obaveza, odbijanja da se ide u školu/vrtić ili loše ponašanje u školi/vrtiću, kao i bežanje sa časova. Neka djeca, bez obzira na porodične okolnosti, uspevala su da postignu i održe dobar školski uspjeh.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu