Priča o porodici Čubrilović sastavljena iz više segmenata, biće predstavljena kroz mini dokumentarno-igrani serijal od tri epizode, te kroz film „Učitelj u lancima“.
Emitovanje ovog serijala počelo je na programu RTRS gdje je prikazana prva epizoda, posvećena Veljku Čubriloviću iz Gradiške, članu „Mlade Bosne“, koji je osuđen na smrt i pogubljen zbog učešća u Sarajevskom atentatu 1914. godine.
– Ova priča je upotpunjena sa mnogo detalja. Prije svega mislim na trg Ćubrilovića sa centralnom statuom Veljka Čubrilovića, koji je napravljen u blizini njihove porodične kuće, sakupljanje i publikovanje arhivske građe o porodici Čubrilović, ali svakako i realizacija dokumentarno-igranog filma „Učitelj u lancima“, koji opisuje Veljkov životni put sve do atentata, optužbe i pogubljenja 1915. godine. Treba napomenuti da je Veljko Čubrilović zajedno sa Danilom Ilićem i Miškom Jovanovićem osuđen na smrtnu kaznu zbog učešća u organizaciji atentata na prestolonasljednika Franca Ferdinanda – objašnjava viši kustos i arheolog Zavičajnog muzeja iz Gradiške, Bojan Vujinović. Ovaj muzej uradio je produkciju filma, dok je porovitelj gradska uprava Gradiška.
Autor filma „Učitelj u lancima“ je Milan Pilipović, dok je koordinator u realizaciji istorijskih činjenica muzejski savjetnik i istoričar Bojan Vujčić.

– Veoma je značajno da u dokumentarnim dionicama učestvuje Vera Vujčić, unuka Veljka Čubrilovića, koja nam je ustupila bogatu arhivsku građu, te niz istaknutih istoričara poput Miloša Kovića sa Filozofskog fakulteta u Beogradu, Borivoja Miloševića sa Filozofskog fakulteta u Banjaluci, akademika Darka Tanaskovića i mnogih drugi. Scenario za igrane dionice potpisuje glumac Draško Vidović, dok glavnu ulogu Veljka Čubrilovića igra glumac Zlatan Vidović – objasnio je Vujinović.
Snimanje dokumentarno-igranog filma „Učitelj u lancima“ trajao je najmanje dvije godine, te je tokom tog perioda prikupljeno mnogo materijala iz Ledenica, Priboja, Tuzle, Beograda, Bjeljine, Sombora i mnogih drugih mesta.
– Na tim mjestima smo snimali tragom dokumenata i arhivske građe, koji su nam je bili hodogram u realizaciji dokumentarnih dionica. S obzirom na opsežan dokumentarni materijal odlučili smo da pored filma realizujemo i tri epizode: „Od Ledenica do Priboja“, „Suđenje“, dok je treća epizoda fokusirana na pisma – ispričao je on.
Glavnu ulogu Veljka Čubrilovića igra Zlatan Vidović, dok ulogu njegove žene Jovanke igra Miljka Brđanin, oboje glumci Narodnog pozorišta RS. Ulogu Cislera – Veljkovog advokata igra Draško Vidović, dok ulogu austorugarskog oficira igra Admir Mešić, glumci iz Gradiške. Ulogu austrougarskog vojnika koji čita opštužnicu igra Đorđe Janković iz Dječijeg pozorišta RS, dok dobošara u sceni vješanja igra Srećko Marčeta iz Novog Grada.
– Imao sam tu čast da igram Veljka Čubrilovića i veliko mi je zadovoljstvo bilo raditi na ovom projektu. U pitanju je borac za pismenost i slobodu naroda, a borio se i protiv ugnjetavanja na prostoru Bosne i Hercegovine, ali i čitavog Balkana. On se bavio opismenjavanjem, te vjerovao, kao i što sam vjerujem, da je borba za obrazovanje i kulturu kao stubove jednog naroda, od velikog značaja. Što više znamo o svom narodu i kulturi, to smo veći i jači. Samim tim i ovaj film je jako značajan jer govori upravo o tome – rekao je glumac Zlatan Vidović.

Lik kojeg Vidović tumači, Veljko Čubrilović, simbol je oslobođenja naroda, poslije gotovo 500 godina turskog i austrougarskog zuluma. Bio je učitelj u Tuzli i Priboju, te napustio dalje školovanje kako bi pomogao braći i sestrama koji će kasnije postati eminentni stručnjaci u raznim oblastima. Kasnije postaje član Mlade Bosne i čovjek koji se tereti da je prebacio oružje od Priboja do Tuzle za potrebe Sarajevskog atentata, te je pogubljen 3. februara 1915. godine.
– Zahvaljujući ovom projektu oživjeli smo sjećanje na njegov lik i djelo, te zaokružili tu priču zajedno sa dokumentarno-igrani filmom i epizodama, koje će nadam se doći do širokog auditorijuma publike – dodao je Bojan Vujinović.
Prema njegovim riječima, prepoznatiljivost znamenitih ličnosti Gradiške, doživjela je pozitivan pomak.
– Oživjeli smo sećanje na protu Dušana Subotića, kroz dokumentarno-igrani film „Gradiški proto“, bistu i monografiju, izgradili smo spomen česmu u znak sjećanja na Dianu Budisavljević, realizovali Međunarodni simpozijum u kamenu u znak sećanja na Borislava Nježića, svjetskog mozaičara iz Romanovaca, te niz drugih projekata koji su oživjeli sjećanje na znamenite ličnosti Gradiške. Ovakve priče su značajne za svaki grad ili mjesto, jer su one svjedok kulturnog razvoja i kontinuiteta, te kroz memorijale ili manifestacije oplemenjiju grad u svakom smislu te riječi – objasnio je Vujinović.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu