Svemirska sonda “Vojadžer 2” je udaljena skoro 19 milijardi kilometara od Zemlje, ali je primila “poziv” i izvršila komande koje su joj upućene. S obzirom na to koliko je udaljena, inženjeri su morali da čekaju skoro 35 sati na odgovor.
– Ovaj zadatak čini jedinstvenim to što smo uspjeli da unaprijedimo sistem na čitavoj anteni, počev od postolja pa sve do predajnika u centru tanjira koji se proteže preko njenog oboda – naglašava inženjer Bred Arnold, rukovodilac projekta u Nasinoj laboratoriji.
Arnold je dodao da ova uspješna probna komunikacija sa ‘Vojadžerom 2’ potvrđuje da su uspjeli da obave posao kako treba.
Prenosna antena, nazvana DSS43, nalazi se u Australiji i dobila je dva nova radio predajnika koji nisu mijenjani više od 47 godina, ali se očekuje da će oni biti u punoj funkciji od februara 2021. godine.
Inženjeri su takođe nadogradili sistem za grijanje i hlađenje, opremu za napajanje i ostalu elektroniku kako bi predajnici nesmetano radili. Otkako je antena isključena sa mreže, operateri su mogli da prate stanje “Vojadžera 2“ i da primaju podatke sa sonde, ali nisu mogli da joj šalju komande.
– Antena DSS43 je visoko specijalizovan sistem. Na svijetu postoje samo dvije slične antene, tako da je ova jednogodišnja pauza imala velikog uticaja na ‘Vojadžer’, ali i za mnoge druge Nasine misije – napominje Filip Boldvin, operativni menadžer Nasinog programa za svemirske komunikacije i navigaciju.
Pored kontakta sa “Vojadžerom 2”, antena će se koristiti i u misiji na Mars kada rover “Perseverans” sleti na Crvenu planetu u februaru sljedeće godine, prenosi RTS.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu