Ministarstvo pravde SAD će tražiti od sudije, koji je u avgustu presudio da je Google nezakonito monopolizovao tržište internet pretrage, da zahtijeva primjenu adekvatnih mjera vezanih za vještačku inteligenciju i kompanijin operativni sistem za pametne telefone Android.
Antimonopolski zvaničnici, zajedno sa nekoliko država koje su se pridružile slučaju, takođe planiraju da preporuče u srijedu da savezni sudija Amit Mehta nametne uslove za licenciranje podataka.
Ako Mehta prihvati te prijedloge, oni imaju potencijal da preoblikuju tržište onlajn pretrage i rastuću industriju vještačke inteligencije. Slučaj je podnijet pod prvom Trampovom administracijom i nastavljen pod predsjednikom Džoom Bajdenom. To je najagresivniji pokušaj da se obuzda ogromna tehnološka kompanija otkako je Vašington bezuspješno pokušao da razbije korporaciju Microsoft prije dvije decenije.
Posjedovanje najpopularnijeg veb pretraživača na svijetu ključno je za Google-ovo poslovanje sa oglasima. Kompanija je u mogućnosti da vidi aktivnosti prijavljenih korisnika i koristi te podatke za efikasnije ciljanje promocija, koje stvaraju najveći dio njenog prihoda.
Google takođe koristi Chrome da usmjeri korisnike na svoj vodeći AI proizvod, Gemini, koji ima potencijal da evoluira od četbota do digitalnog asistenta koji prati korisnike širom interneta.
Google-ova potpredsjednica za regulatorna pitanja rekla je da Ministarstvo pravde “nastavlja da gura radikalnu agendu koja prevazilazi pravna pitanja u ovom slučaju”. Ona je dodala da bi “vlada mogla da naškodi potrošačima, programerima i američkom tehnološkom rukovodstvu upravo u trenutku kada je to najpotrebnije”.
Akcije Google-a su pale za 1,8 odsto na 172,16 dolara u kasnom trgovanju nakon posljednjeg berzanskog dana. Inače su ove godine porasle za 25 odsto, piše Blumberg.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu