Društvo

Ugrožena bezbjednost građana: Pješačke zone preplavljene automobilima

U gradovima razvijenih zemalja pojedine ulice se pretvaraju u pješačke zone i smanjuje ograničenje brzine na 30 kilometara na sat, dok su u Srpskoj pješačke zone i trotoari „preplavljeni“ automobilima.

Ugrožena bezbjednost građana: Pješačke zone preplavljene automobilima
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Takva neprimjerena saobraćajna kultura i kršenje zakona, koja se baš i ne kažnjava, najviše je upečatljiva u Banjaluci, koja inače ima problema sa gužvama u saobraćaju zbog velikog broja automobila. Zbog toga najviše trpe pješaci i biciklisti.

Ministarstvo saobraćaja i veza RS i Agencija za bezbjednost saobraćaja organizovali su okrugli sto pod sloganom „Ulice za život – volimo 30 kilometara na čas“. Okrugli sto je organizovan povodom Dana bezbjednosti saobraćaja, koji se obilježava širom svijeta, s akcentom na smanjenje brzine na ulicama.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Predstavljene su uspješne prakse u svijetu koje zagovaraju ovaj slogan i istaknuto da svi pokazatelji ukazuju na to da bi smanjenjem brzine vozila na pojedinim dionicama u naseljima (strogi centar grada, ulice koje povezuju škole, vrtiće, bolnice, hitne službe i slično) sa 50 na 30 kilometara na čas bili izbjegnuti smrtni ishodi na kritičnim dijelovima navedenih lokacija.

Pročitajte još

Milan Tešić iz Agencije za bezbednost saobraćaja RS za Srpskainfo kaže da se gradovi u razvijenim zemljama odlučuju na smanjenje saobraćaja i smanjenje ograničenja brzine u centralnim zonama, prije svega iz bezbjednosnih razloga.

– Ako bi se neka lokalna zajednica odlučila da jednosmjernu ulicu pretvori u šetalište ili da smanji ograničenje brzine, to može slobodno da uradi, jer naši propisi to dozvoljavaju. To je sve češća praksa u savremenom svijetu, a automatski bi se u tim zonama povećao broj pješaka i biciklista, jer bi se osjećali bezbjednije – objašnjavaju u Agenciji.

Alternativa

U Agenciji napominju da je prije donošenja odluke o zatvaranju određenih ulica za saobraćaj potrebno prvo uraditi studiju i naći alternativno rješenje kako se ne bi napravio saobraćajni kolaps.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković izjavio je nedavno da se razmišlja da se određene jednosmjerne ulice u centru grada budu pretvorene u pješačke zone sa biciklističkim stazama.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu