Politika

UKLETA FOTELJA Kako je funkcija ministra za ljudska prava BiH postala sinonim za smjene i političke zemljotrese

U BiH je problem kada se treba dogovoriti oko bilo koje funkcije, ali oko jedne od njih isplelo se toliko političkih potresa, imenovanja i smjena, da se već sada može nazvati ukletom.

UKLETA FOTELJA Kako je funkcija ministra za ljudska prava BiH postala sinonim za smjene i političke zemljotrese
FOTO: SAVJET MINISTARA BIH
Savjet ministara BiH

U pitanju je mjesto ministra za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara BiH, sa koga ovih dana odlazi kadar DNS, Miloš Lučić.

Odluku o njegovoj smjeni donio je predsjedavajući Savjeta ministara BiH Zoran Tegeltija, a potrebno je da je potvrdi Parlamentarna skupština BiH.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Na taj način je resor, kojio je do prije dvije godine bio gotovo anoniman u Savjetu ministara, ponovo dospio u žiži političkog i medijskog interesovanja.

Naime, Lučić je treći političar čije ime se od jeseni 2019. veže za funkciju ministra za ljudska prava i izbjeglice, a u najavi je i četvrto ime.

Sapunica je počela još prije imenovanja aktuelnog saziva Savjeta ministara BiH, kada je Predsjedništvo DNS 9. decembra 2019. odlučio da njihov kandidat za tu funkciju, koja im je pripala po tadašnjem koalicionom dogovoru, bude Draško Aćimović iz reda „ostalih“.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Draško Aćimović

Ta vijest je odjeknula kao eksplozija u javnosti, a naročito u DNS, jer su se pojedinci okupljeni oko Nenada Nešića otvoreno pobunili, smatrajući da kandidat treba da bude neko od dugodišnjih članova DNS, a ne „dojučerašnji član SDP BiH“.

Pročitajte još

Zbog toga je Nešić, u to vrijeme potpredsjednik DNS, 13. decembra 2019. Zoranu Tregeltiji predložio još jednog kandidata DNS, što je bio presedan. Radilo se o Mlađenu Božoviću, bivšem dugogodišnjem direktoru Fonda za povratak BiH.

Takav potez Nešića značio je kulminaciju sukoba i podjela u DNS, koji su rezultirali podnošenjem ostavke Marka Pavića na mjestu predsjednika stranke, 24. decembra iste godine, da bi ga zamijenio Nešić.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA
Mlađen Božović

Mada se vjerovalo da je time stavljena tačka na ovu priču, stvari su i dalje nastavile da se komplikuju. Iako je Božović prošao sve provjere za ministra, Zoran Tegeltija je bio prinuđen da 16. januara 2020. povuče prijedlog za njegovo imenovanje sa sjednice Predstavničkog doma, jer je SDA poručila da ga neće podržati. Vidjevši da nema kuda, Mlađen Božović se kasnije sam povukao iz trke za ministra.

Pročitajte još

Ime novog kandidata za ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH, Miloša Lučića, Nešić je izgovorio početkom maja 2020, da bi on već polovinom istog mjeseca bio imenovan u Predstavničkom domu.

Međutim, novi preokret se dešava 17. oktobra 2020, kada Predsjedništvo DNS donosi zvaničnu odluku da istupa iz vlasti na nivou Srpske i BiH. Od tada, sve do danas, SNSD i ostatak koalicije traži način da njihovog ministra u Savjetu ministara BiH Miloša Lučića smijeni sa te funkcije i imenuje nekog drugog.

Prema nezvaničnim informacijama iz SNSD, kandidat za novog ministra je bivši gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Igor Radojičić

Međutuim, sve bi moglo da potraje, jer prvo oba doma PS BiH treba da razriješe Lučića, a potom da Radojičić prođe provjere CIK BiH i SIPA, da svoj stav kaže Komisija za pripremu izbora Savjeta ministara, a potom da dobije podršku u Predstavničkom domu BiH.

Ko god da bude novi ministar za ljudska prava i izbjeglice, nakon svega, s pravom se pitamo da li će izdržati do kraja mandata.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu