U intervjuu za Gardijan, ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov rekao je da se, iako je Ukrajina trenutno u stanju da se uspješno odbrani od ruskih raketnih napada usmjerenih na vitalnu infrastrukturu, pojavljuju dokazi da Kremlj priprema novu ofanzivu širih razmjera.
Reznikove izjave ponovile su slične tvrdnje ukrajinskih zvaničnika date Ekonomistu ove nedjelje, uključujući ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, načelnika oružanih snaga generala Valerija Zalužnjeg i načelnika kopnenih snaga general-pukovnika Aleksandra Sirskog, navodi britanski list.
Čini se da su ovi komentari dio širih, koordinisanih napora da se upozore zapadni saveznici i istakne stalna prijetnja koju Rusija predstavlja Ukrajini. Dok je Reznikov sugerisao da bi nova ofanziva mogla da se desi do februara, drugi visoki zvaničnici vjeruju da bi to moglo da bude već u januaru, prenosi britanski list.
U komentaru na rusku djelimičnu mobilizaciju od oko 300.000 vojnika, Reznikov je sugerisao da je polovina, najčešće nakon minimalne obuke, iskorišćena za pojačanje snaga nakon niza neuspjeha na bojnom polju, dok se ostatak temeljnije priprema za buduće ofanzive.
– Drugi dio mobilisanih, otprilike 150.000, počeo je svoje kurseve obuke u različitim kampovima – rekao je Reznikov.
On je naveo da očekuje da će Rusija nastaviti da regrutuje svoje građane nakon djelimične mobilizacije u oktobru, opisujući taktiku ruskih komandanata kao mašinu za mljevenje mesa kojom se što više ljudstva uključuje u borbe u nadi da će se tako nadvladati manjak ukrajinske sile.
– Kremlj pokušava da pronađe nova rješenja kako bi došao do pobjede – rekao je Reznikov.
U časopisu Ekonomist, general Zalužnji je dao slično upozorenje, odbacujući neke zapadne tvrdnje da je Putinova mobilizacija uglavnom bila neuspješna. On predviđa da će Rusija pokušati ponovo da zauzmete glavni grad Кijev, vjerovatno u februaru ili martu.
– Procjenjujemo da imaju rezervu od 1,2 do 1,5 miliona ljudi. Rusi pripremaju oko 200.000 svježih vojnika. Ne sumnjam da će ponovo krenuti na Кijev – rekao je.
Zamjenica ukrajinskog ministra odbrane Hana Malijar upozorila je da ne treba dozvoliti likovanje nakon nedavnih ruskih vojnih poraza.
– Mi i svijet ne treba da se opuštamo, jer je krajnji cilj Ruske Federacije da osvoji cijelu Ukrajinu, a onda može da nastavi dalje – rekla je Malijar.
Ukrajina je takođe apelovala za pomoć sa novim sistemima naoružanja, uključujući bolju protivvazdušnu odbranu. Ukrajina je, kako se čini, pojačala gađanje baza u Rusiji, uključujući i napade bespilotnim letjelicama, a ove udare Reznikov nije želio da komentariše.
Nema zatišja na frontu
– Na liniji fronta nema zatišja. Borbe su svakog dana i za svaki metar zemlje, posebno tamo gdje se cjelokupna okupatorova taktika svodi na to da artiljerijom uništi sve pred sobom i ostavi samo ruševine i kratere u zemlji – rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u svom redovnom obraćanju.

Zelenski je ove nedjelje pozvao Rusiju da počne da povlači svoje trupe do Božića kao prvi korak ka mirovnom sporazumu, ali je portparol Кremlja Dmitrij Peskov rekao da neće biti mira sa Кijevom dok Zelenski ne prihvati “stvarnost” na terenu. On je mislio na četiri anektirane ukrajinske pokrajine koje je Moskva nezakonito pripojila u septembru nakon održanih referenduma.
Čini se da Rusi neće usporiti tokom zimskih mjeseci sve dok imaju na raspolaganju ogromnu zalihu artiljerijske municije.
– Samo iz onoga što vidimo u vazduhu i na zemlji u Ukrajini, teško je zaključiti da će ovaj rat biti završen do kraja godine – rekao je portparol Bijele kuće za nacionalnu bezbjednost Džon Кirbi.
Кijev je optužio Moskvu da obučava nove snage u Bjelorusiji dok se priprema za novi napad na sjever Ukrajine. Brigadni general ukrajinske vojske Aleksej Gromov rekao je da Rusija želi da pretvori rat u Ukrajini u dugotrajni vojni sukob i da obučava nove trupe na teritoriji susedne Bjelorusije, dok se u Kijevu u posljednje vrijeme sve češće govori o realnoj opasnosti da se otvori “bjeloruski front”, ali i da se ta zemlja aktivno uključi u rat.
Da li će se Bjelorusija uključiti u rat?
Jedan od pokazatelja da će se bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko pridružiti ratu Rusije protiv Ukrajine desio se u utorak rano ujutru – Belorusija je počela brzo da raspoređuje svoje trupe na ukrajinskoj granici, a ministarstvo odbrane zemlje najavilo je “iznenadnu provjeru borbene gotovosti”, nakon čega je ona podignuta.
Iako su se takve iznenadne vježbe već dešavale od početka rata, ovaj put dolaze usred drugih znakova koji ukazuju na to da se Lukašenko sprema da izda konačna naređenja.
Bjeloruski mediji pišu o sve većem broju vojnika koji se okupljaju ove nedjelje na granici sa Ukrajinom. Lokalni svjedoci takođe izvještavaju da su bjeloruske snage počele da grade prelaze pontonskim čamcima preko rijeke Berezine u blizini granice, očigledno radi brzog prebacivanja opreme u Ukrajinu. Pored toga, ruski lovci MiG-31К, koji mogu da nose hipersonične balističke rakete sa vazdušnim lansiranjem, stigli su u vazdušne baze u Belorusiji.
Novinarka iz Minska Hana Ljubakov podijelila je informacije koje je čula od vojske na terenu u Belorusiji o potencijalnom napadu na Ukrajinu koji Rusija planira.
– Pominjao se januar, ali nije jasno da li bi to moglo da se desi tako brzo sa teritorije Belorusije. Ono što je jasno jeste da Rusija neće odustati od svog plana da osvoji Кijev, a najbliži put je preko Belorusije. Lukašenko pomaže na sve načine, osim u razmiještanju bjeloruskih trupa. Jedini način da ih pošalje je kao dio zajedničkih snaga zajedno sa Rusijom. Ne smijemo dozvoliti da se ovo desi – napisala je na Tviteru.

Još jedan zloslutan znak je iznenada najava posjete Putina Bjelorusiji, prva poslije više od tri godine. Razgovori u ponedjeljak će se odnositi na “rusko-bjelorusku integraciju”, pošto su dvije zemlje zaključile više sporazuma u vojnoj oblasti, navedeno je u saopštenju Minska.
Bjelorusija služi ruskim trupama kao pozadinska baza za ofanzivu u Ukrajini od februara, ali bjeloruska vojska do sada nije učestvovala u borbama.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu