Međutim, nakon što je otkriveno da je kićenje završeno, a da javni poziv potencijalnim ponuđačima i dalje traje, tender je poništen pod izgovorom da budžet nije usvojen, a da troškovi dekoracije neće biti plaćeni iz gradske kase. Naime, tender za montažu dekorativnog materijala za Gospodsku ulicu i festival cvijeća vrijedan 15.000 KM bez PDV-a je raspisan 31. marta.
Njime je propisano postavljanje sajli i zavjesa u dužini od oko 50 metara sa lusterima sa resama.
Sve to postavljeno je prošle sedmice, a instalacija je privukla veliku pažnju javnosti uz oprečne komentare.
To su primijetili i potencijalni ponuđači na tenderu koji je i dalje trajao, pa su pisali gradskoj upravi, zbunjeni onim što su vidjeli.
Tako se u jednom pitanju na tendersku dokumentaciju navodi da je grad definisao da se ponude mogu slati do 22. aprila, a da je 11. aprila dekorativni materijal već postavljen i to baš onakav kakav je tražen tenderskom dokumentacijom.
„Zbog navedenog nas zanima da li je ovaj postupak već okončan, odnosno da li je predmetni ugovor realizovan? Pitamo iz praktičnih razloga, da li ima svrhe da šaljemo ponudu i izlažemo se troškovima ako je postupak već završen?“, stajalo je u upitu na koji nije odgovoreno.
Zakonski rok za odgovor isticao je danas u 16 časova. Sat vremena prije, umjesto odgovora, grad je objavio obavještenje kojim se tender poništava iz, kako su naveli, „dokazivih razloga izvan njihove kontrole“.




Naime, oni su najednom shvatili da budžet grada za ovu godinu nije usvojen, a da su od 1. aprila na privremenom finansiranju, zbog čega nabavku smatraju neopravdanom i protivnom njihovim principima racionalnog i odgovornog trošenja.
– Uprkos navedenom, Grad Banjaluka je kao društveno odgovorna administracija pronašao način da obezbijedi dekorisanja Gospodske ulice u duhu nastupajućih praznika, bez izdvajanja sredstava iz gradskog budžeta – stoji u njihovom odgovoru.
Banjalučki advokat Vladimir Dragičević kaže da je činjenica da je traženi materijal okačen na ulicu prije okončanja tendera.
Napominje da je izvođenje radova bez okončanog tendera krivično djelo koje Krivični zakonik RS definiše u svoja dva člana.
– Ugovor se može potpisati nakon okončanog javnog poziva i nakon što se sprovedu sve procedure. Tek nakon toga se može izvršiti prva radnja – pojašnjava on.
Prema njegovoj ocjeni fokus u javnim nabavkama u posljednje vrijeme je stavljen na ponuđače i žalioce, zbog čega ga je potrebno promijeniti, odnosno okrenuti u pravcu onih koji raspisuju javne nabavke i troše javni novac.
Slučaj sličan gore navedenom otkriven je i u decembru 2023. godine.
Naime, tada je ukrašavanje užeg centra grada povodom novogodišnjih praznika završeno iako je tender vrijedan 100.000 KM za odabir firme koja bi to radila bio u toku. Ugovor je naknadno dodijeljen firmi ABC solutions.
Stanivuković se kasnije nemušto pravdao da su iz ove firme na svoju ruku postavili nakit uz potencijalni rizik da neće dobiti posao, a sve kako Banjaluka ne bi ostala neokićena za vrijeme praznika, piše portal Capital.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu