Godišnje, oko 300 žena i djevojčica u BiH prijavi neki oblik seksualnog nasilja. Većina nasilnika bile su osobe koje su poznavale i kojima su vjerovale da ih neće povrijediti. Seksualni zločini ostavljaju teške posljedice na žrtve, a silovanje izaziva kompleksne traume za koje psiholozi tvrde da ih same žrtve, bez stručne pomoći, ne mogu preboljeti, navode u “Lari”.
Akcija je dio kampanje nevladinih organizacija “Prekinimo ćutanje” u kojoj se traže oštrije kazne za počinioce seksualnog nasilja, usklađivanje domaćih krivičnih zakona sa Istanbulskom konvencijom u definiciji krivičnog djela silovanja i promjena prakse opravdavanja i amnestiranja seksualnih nasilnika.
Od javnih službi se traži da vjeruju žrtvama seksualnog nasilja, socijalnu i zdravstvenu zaštitu i pristup pravdi za žrtve, kao i otvaranje kriznih centara za žrtve silovanja.
U istraživanju stavova žena o rasprostranjenosti seksualnog nasilja u BiH, koje su sprovele fondacije “Lara” iz Bijeljine i Fondacija lokalne demokratije iz Sarajeva tokom prošle godine, svaka treća žena od 150 ispitanih izjavila je da poznaje osobu iz svog okruženja koja je preživjela seksualno nasilje koje nije prijavila policiji.
Kada je u pitanju izricanje kazni za počinioce silovanja i drugih djela seksualnog nasilja, 86,7 odsto ispitanih smatra da su one uglavnom niske i neodgovarajuće težini zločina, a najniže povjerenje iskazano je u sudove i tužilaštva.
Ulična akcija biće održana na centralnom gradskom trgu u 12.00 časova.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu