Banjaluka

Umijećem ruše predrasude: "Djeca Sunca" predstavila svoje proizvode na sajmu ispred Krajiške kuće (FOTO)

Sojino mlijeko, tofu sir od soje, peciva od integralnog brašna, voće, povrće organskog porijekla, "zdrava nutela" i ručno pravljen nakit samo su neki od proizvoda koji su danas predstavljeni na Sajmu poljoprivrednih proizvoda i stečenih vještina "Djece Sunca" iz Daun sindrom centra Banjaluka.

Umijećem ruše predrasude: "Djeca Sunca" predstavila svoje proizvode na sajmu ispred Krajiške kuće (FOTO)
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Sajam održan ispred Krajiške kuće, otvorio je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić, koji je istakao da je ova manifestacija rezultat zajedničkog rada i zalaganja članova Daun sindrom centra i resornog ministarstva.prepumpna stanica Klupe

– Unazad par godina aktivno radimo sa osobama sa Daunovim sindromom, obučavamo ih da se bave poljoprivrednom proizvodnjom, te smo im u tu svrhu obezbijedili sadni materijal, plastenike, košnice, ali i obuke koje im daju naši stručnjaci – rekao je Pašalić.

https://www.facebook.com/zoran.jelic.524/posts/4622383491125263

On je naglasio da je cilj da ovim osobama bude omogućeno da iskoriste svoj potencijal i budu korisni za svoju porodicu i društvo, te da se sruši stigma da nisu sposobni i da treba da se skrivaju.

– Nećemo stati na ovim aktivnostima, već pripremamo sljedeće, a to su obuke iz pčelarstva, proizvodnje meda i drugih proizvoda – rekao je Pašalić.

Pročitajte još

Direktor Daun sindrom centra Banjaluka Zoran Jelić istakao je da je Sajam veličanstven događaj za osobe sa Daunovim sindromom i prilika da se pokažu i dokažu da mogu biti korisni nekom drugom.

– To je najveća sreća za njih, jer kod ovih osoba stigma i diskriminacija kreće prije nego što se i rode. Kada se ustanovi višak tog hromozoma, tada neko drugi odlučuje da li ta djeca treba da se rode ili ne – rekao je Jelić.

On je roditeljima djece sa Daunovim sindromom poručio da, iako je njima najteže, da ne treba da budu prepreka za sreću svojih mališana.

– Smetnja u životu osobe sa Daunovim sindromom nije genetski defekt, nego stav koji natura okolina. Čim se rodi, oni slušaju da dijete neće moći, da nije dobro i da ne treba – rekao je Jelić.

On je zahvalio Pašaliću za podršku u rušenju te stigme, te što je omogućio da i osobe sa Daunovim sindromom daju svoj doprinos društvu u kojem žive.

Nikolina Savić, koja je na Sajmu predstavila svoje proizvode od kukuruznog brašna, rekla je da joj puno znače aktivnosti i obuke koje se organizuju u Daun sindrom centru Banjaluka, jer tako može da pokaže šta zna.

– Imamo puno posla, ali volimo da radimo. Mi smo “djeca Sunca”, a ne Daunov sindrom. Vrijedni smo, pravimo razne proizvode i to nas čini srećnima – istakla je Savićeva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu