Biznis

Unio je u Srbiju 3 miliona evra i hoće da ih uloži u firmu koja radi za Vojsku: Srbin iz Kanade novac zaradio baveći se informatikom

Ko je Miljan Bratičević, srpski emigrant koji živi i radi u Kanadi, a koji je u Srbiju unio više od 3 miliona evra s namjerom da kupi domaću firmu koja radi za srpsku namjensku industriju i vojsku.

Unio je u Srbiju 3 miliona evra i hoće da ih uloži u firmu koja radi za Vojsku: Srbin iz Kanade novac zaradio baveći se informatikom
FOTO: DRUŠTVENE MREŽE, SHUTTERSTOCK/RINGIER

Ovo pitanje u javnosti, ovih dana i više je nego aktivno, a imajući u vidu nekoliko okolnosti i činjenica koji i čine cjelinu prodaje “Nissala” čija imovina, procijenjena na 5,2 miliona evra, ide na licitaciju narednog ponedjeljka.

Miljan Bratičević godinama unazad živi i radi u Torontu. Prema našim saznanjima, posljednjih godinu dana u Srbiji je bio jednom.

Oženjen je Kanađankom i imaju dvoje djece. Većinu radnog staža proveo je radeći u sektoru tehnologija, bilo da je imao svoju firmu ili radio u okviru drugih kompanija, a posljednjih godina intenzivno je bio angažovan i na kripto tržištu. Diplomirao je informatiku 1997.

Zvanične informacije koje je objavio na poslovnoj mreži Linkedln govore o nekoliko njegovih faza tokom karijere, a prema saznanjima “Blic Biznisa” jedan događaj ostavio je mnoge u čudu.

FOTO: 
RITCHIE B. TONGO/EPA
FOTO: RITCHIE B. TONGO/EPA

Bratičević je imao firmu koja se bavila tehnologijama i koja je tokom globalne finansijske krize iz 2008. godine praktično potonula. I upravo u to vrijeme, kada su u Kanadi nestajale hiljade malih i srednjih preduzeća, Bratičević je dobio finansijsku injekciju od države što ga je ponovo “pokrenulo”!

Prvi biznis, Component Art je osnovao 2002. i na mjestu izvršnog direktora te kompanije je proveo nešto više od 11 godina – radio je do februara 2013. godine.

Potom osniva Datazen Software, kompaniju koja je razvila proizvod za mobilnu poslovnu inteligenciju i analizu podataka. Bratičević je u opisu na profilu istakao da je bio zadužen za smijer u kom će se proizvod razvijati, kao i da je nadgledao sve strateške i operativne aspekte kompanije. Datazen je u aprilu 2015. prodat Microsoft-u.

Nakon Microsoft-ove akvizicije, Bratičević je bio ko-osnivač Microsoft-ovog razvojnog centra u Torontu, gde je bio zadužen da se pobrine da se proizvodi uspešno integrišu u Microsoft-ov skup tehnologija.

Od marta 2018. godine kreće u kripto priču, koja inače , u to vreme počinje lagano da osvaja svijet. Osniva firmu Rise Wallet, koja je zapravo novčanik za kriptovalute i to je, veruje se vreme koje je Bratičević značajno posvetio radu na tržištu kriptovaluta. Pitanje je samo da li je njima trgovao ili ih je rudario.

FOTO: DAVID CHANG/EPA
FOTO: DAVID CHANG/EPA

I ovu kompaniju je, piše na LinkedIn-u, prodao u aprilu 2021. godine i to Bitcoin Well Inc., javno izlistanoj kanadskoj bitkoin kompaniji.

Kumovske veze

Kako je “Blic Biznis” juče ekskluzivno objavio, Miljan Bratičević već neko vreme, zajedno sa kumom Petrom Stankovićem iz Beograda, radi na kupovini NIssala sa pogonima u Niškoj Banji.

Prema podacima do kojih su došli, jedan dio sredstava, oko 950.000 evra, ubacio je direktno u stečajni postupak uplatom depozita za kupovinu “Nissala”. Ova transakcija odigrala se prije nepunih 15 dana, tačnije 19. jula. Drugi dio, od oko 2,3 miliona evra, iskoristio je za kupovinu hipoteka i potraživanja nad ovom firmom u stečaju tokom 2021. i to ugovorom overenim 17. maja 2021. godine, kao i od drugih lica tokom juna ove godine.

Prva javna prodaja proizvodnih pogona i ostale imovine zakazana je za 9. avgust, metodom javnog nadmetanja. Pored firme “Alu Holding” koja je nasljednik firme Nissal u igri su i druga pomenuta fizička lica. Kao konzorcijum, Stanković i Bratičević nastupaju u kupovini Nisalovog pogona za proizvodnju profila kao fizička lica. S druge strane, Bratičević ima nameru da sam ide i u kupovinu drugog Nisalovog pogona kojim upravlja Alu Holding i koji proizvodi za namjensku industriju.

– Iz te priče se postavlja pitanje, ako Bratičević pobijedi na licitaciji za pogon za proizvodnju “šipke” za namjensku industriju, kako će se on i sa kojom firmom baviti proizvodnjom koju kupuje. Da li to znači da s obzirom na to postaje vlasnik imovine ako pobijedi na licitaciji, može sve objekte koji proizvode šipku i da sruši. Pritom, to je i vrlo interesantna lokacija. U pitanju je 12 hektara prostora sa kompletnom infrastrukturom i sve to uz četiri trake prema Niškoj banji u kojoj je položen kamen temeljac za izgradnju akva parka. Takođe, prema dostupnim informacijama, grad Niš izmjeešta postojeću prugu koja se nalazi između autoputa prema Niškoj banji i placa Nisala – kaže naš sagovornik upućen u ovu priču.

Pročitajte još

Kako dodaje, pitanje je i da li se iza cijele ove priče može naslutiti šta je budućnost Nisalovih pogona – giganta srpske privrede, bivšeg i sadašnjeg.

Nissal je firma koja je 10 odsto proizvodnje usmjerila srpskoj namjenskoj industriji. Svakog mjeseca ona našim fabrikama koje rade za vojsku isporuči 38 tona gotovih proizvoda. U pitanju su takozvane “šipke” od aluminijuma koju naša domaća namenska industrija dalje prerađuje. Reč je o različitim legurama aluminijuma, od onih najprostijih, do aluminijuma u rangu tvrdoće sa čelikom, ali sa mnogo manjom težinom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu