Svijet

Nema dokaza da ukrajinske snage upotrebljavaju FOSFORNU MUNICIJU

Tvrdnja da je ukrajinska vojska koristila oružje punjeno bijelim fosforom potekla je od ruskog Ministarstva odbrane, odnosno njenog portparola Igora Konašenkova, ali za te optužbe ne postoje nikakvi dokazi ni nezavisne potvrde.

Nema dokaza da ukrajinske snage upotrebljavaju FOSFORNU MUNICIJU
FOTO: MIKHAIL PALINCHAK/EPA

Prenoseći Srnu, prvobitno smo objavili daje “ukrajinska vojska, očajnički želeći da obuzda ofanzivu ruskih trupa, počela masovnu upotrebu municije punjene fosforom u predgrađu Kijeva u blizini aerodroma Gostomelj”, što je sajt Raskrinkavanje ocijenio kao “manipulisanje činjenicama”.

Dalje se navodilo kako su u ministarstvu istakli da ukrajinske snage upotrebljavaju granate kalibra 122 milimetra za haubice “D-30” i rakete sovjetske proizvodnje za sisteme BM-21 “Grad”, uprkos činjenici da je ova municija zabranjena trećim protokolom Konvencije UN o nehumanom oružju iz 1980. godine.

Kredibilni svjetski mediji, dodaje se u analizi na sajtu Raskrinkavanje, nisu objavili ove navode. Međunarodne organizacije koje su aktivne u Ukrajini, kao, recimo, OEBS, takođe se nisu oglašavale o ovim tvrdnjama.

Prema Konašenkovim riječima, baražni odredi ubili su četiri ukrajinska oficira u Sjeverodonjecku u Luganskoj oblasti.

– U Sjeverodonjecku Luganske oblasti nacionalisti, djelujući kao baražni odredi, pod prijetnjom strijeljanja komandanata pokušavaju da zaustave jedinice Oružanih snaga Ukrajine koje se povlače i da ih natjeraju da nastave otpor. Ovi odredi ubili su četiri oficira Oružanih snaga Ukrajine – rekao je Konašenkov.

Navodi da ukrajinska vojska koristi ili izvozi fosforne bombe pojavljivali su se i ranije. Tokom maja 2015. godine su takođe postojale tvrdnje da je Ukrajina koristila bombe punjene bijelim fosforom u Donbasu. Ipak, pomenuta misija OEBS je u izvještaju od 20. maja 2015. godine ustvrdila da “nije bila u mogućnosti da potvrdi” upotrebu fosforne municije “na osnovu dostupnih dokaza i analiza na licu mjesta”.

U novembru 2020. godine pojavile su se tvrdnje da je Ukrajina prodavala bombe punjene bijelim fosforom Azerbejdžanu, za vrijeme rata ove zemlje sa Jermenijom. Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski negirao je tada ove navode, istakavši da ova zemlja nije izvozila municiju s bijelim fosforom “nikada i nikome”. Kako Fondacija Civilnet navodi u članku od 1.3.2022. godine, “Istraga #CivilNetCheck otkrila je da do sada nema informacija o tome da je Ukrajina isporučivala Azerbejdžanu bilo kakvu municiju sa bijelim fosforom, prije ili tokom rata 2020.” Fondacija Civilnet za cilj ima da “doprinese jačanju demokratskog razvoja Jermenije”.

Ranije tvrdnje o korištenju municije sa bijelim fosforom u Donbasu, koje su se pojavile u ruskim medijima, analizirao je ukrajinski fact-checking portal StopFake u članku od 21.2.2022. godine. Vojni ekspert Oleksi Zinčenko je za ovaj portal analizirao snimke predstavljene kao bombe punjene bijelim fosforom, koje su navodno korištene u Donbasu, te utvrdio da oni zapravo prikazuju drugu vrstu municije. 

Dakle, tvrdnje da je ukrajinska vojska koristila municiju sa bijelim fosforom pojavljivale su se u više navrata, ali bez ikakvih dokaza, zaključuje sajt Raskrinkavanje. U slučaju tvrdnji o korištenju ove municije u predgrađu Kijeva, navodi su potekli od ruskog Ministarstva odbrane, ali nisu potkrijepljeni nikakvim dokazima i nisu ih potvrdili nezavisni izvori.

Trupe Luganske Narodne Republike, uz podršku Oružanih snaga Rusije, ubrzano razvijaju ofanzivu i napredovale su skoro 60 kilometara, saopštio je Konašenkov.

Prema njegovim riječima, jedinice Oružanih snaga Donjecke Narodne Republike napredovale su još tri kilometra u pravcu naselja Petrovsko i završavaju razbijanje rezervi Operativno-taktičke grupe ukrajinskih snaga “Vostok”. Uspostavljena je kontrola nad naseljima Anadol i Andreevka, dodao je on.

Portparol je dodao da je više od 300 porodica stiglo u Lugansk sa teritorija Luganske Narodne Republike koje su okupirale ukrajinske trupe i njima je pružena sva potrebna pomoć.

Specijalna vojna operacija Rusije sa ciljem demilitarizacije i denacifikacije Ukrajine počela je u četvrtak, 24. februara. U petak je kretanje trupa obustavljeno u očekivanju mogućih pregovora sa Kijevom, ali je zbog odbijanja ukrajinske strane da u njima učestvuje operacija nastavljena juče.

Šta je oružje sa bijelim fosforom?

Kako se navodi u dokumentu američke Agencije za registar toksičnih supstanci i bolesti (Agency for Toxic Substances and Disease Registry), bijeli fosfor je bezbojna, bijela ili žuta voštana čvrsta supstanca. Ova supstanca ne nastaje prirodno i proizvodi se od fosfatnih stijena. Kako Agencija navodi, supstanca brzo reaguje sa kiseonikom, te je lako zapaljiva na visokim temperaturama. 

“Bijeli fosfor vojska koristi u raznim vrstama municije, za proizvodnju dima za prikrivanje kretanja trupa i identifikovanje ciljeva”, navodi se u pomenutom dokumentu.

Kako Rojters ističe u članku od 8.5.2009. godine, ovakvo oružje smatra se zapaljivim. Zapaljiva oružja definisana su u okviru Trećeg protokola Konvencije o određenom konvencionalnom oružjuTreći protokol, koji se odnosi na zabranu i ograničenje upotrebe zapaljivog oružja, zabranjuje upotrebu ovakvog oružja protiv vojnih ciljeva koji se nalaze među civilima. Ukrajina je potpisnica ove konvencije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu