Banjaluka

Uspjeće samo oni najvrjedniji: Ove godine manje mjesta za buduće brucoše na Univerzitetu u Banjaluci

Prijedlogom upisnih kvota za akademsku 2025/26. godinu banjalučki Univerzitet planira 2.573 indeksa za buduće brucoše, što je u odnosu na prošlogodišnji plan za 74 manje.

Uspjeće samo oni najvrjedniji: Ove godine manje mjesta za buduće brucoše na Univerzitetu u Banjaluci
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Iz Univerziteta u Banjaluci kažu da su sve njihove članice na vrijeme dostavile prijedlog upisa u prvu godinu prvog ciklusa studija u akademskoj 2025/2026. godini.

– Prijedlog je da u kategoriju studenata, koji će biti školovani iz budžeta, bude upisan 1.861 kandidat, kao i 370 studenata na samofinansiranju te 267 stranih i 75 vanrednih studenata – rekli su iz Univerziteta.

Pojasnili su da prema Zakonu o visokom obrazovanju RS, visokoškolske ustanove imaju obavezu da Ministarstvu za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje RS dostave prijedlog plana upisa studenata u prvu godinu prvog, drugog i trećeg ciklusa studija najkasnije do 31. januara za narednu akademsku godinu, a što je Univerzitet u Banjaluci i učinio.

Pročitajte još

– Moramo naglasiti da su se članice Univerziteta prilikom predlaganja upisnih kvota vodile rezultatima upisa studenata u akademsku 2024/2025. godinu te su na osnovu upisanog broja brucoša i predložili broj studenata koji mogu biti upisani u sljedećoj akademskoj godini – naveli su iz Univerziteta.

Podsjetili su da će resorno ministarstvo utvrditi konačan prijedlog broja studenata za upis u prvu godinu prvog, drugog i trećeg ciklusa studija na visokoškolskim ustanovama najkasnije do 31. marta tekuće godine za narednu akademsku godinu, piše Glas Srpske.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu