Društvo

USPJEH HIRURGA U BiH Isprintali dio lobanje i mladiću vratili osmijeh na lice: “Pacijent sada PRAVI SELFIJE”

Ljekari i inženjeri su zajedničkim naporima i znanjem prvi put u BiH upotrijebili 3D printer u medicinske svrhe.

USPJEH HIRURGA U BiH Isprintali dio lobanje i mladiću vratili osmijeh na lice: “Pacijent sada PRAVI SELFIJE”
FOTO: N1/RAS SRBIJA

Osim što su otvorili vrata novom poglavlju medicinske prakse u BiH, vratili su osmijeh na lice i jednom mladom čovjeku. Tačnije, mladiću je uspješno implementiran  isprintani dio nedostajuće lobanje.

Radilo se o jednom mladom pacijentu koji je prije više od godinu dana imao tešku povredu glave i ostao je praktično bez desne polovine lobanje. I nakon njegovog oporavka to je postao estetski i funkcionalni problem. Mi smo u nekakvom narednom periodu imali u planu napraviti rekostrukciju lobanje. Standardne procedure omogućavaju da se stavljaju određeni implantati koji ne omogućavaju puni estetski efekat i onda smo došli na ideju da to pokušamo napraviti sa 3D printerom, objasnio je doktor Hakija Bečulić za N1.

On je dodao da se pacijent sada osjeća dobro.

– Nema glavobolji, nema smetnji. Sada se smije puno – objasnio je Bečulić.

Na pitanje koliko je ovo bio izazovan zahvat za kompletan tim ljekara u Zenici Bečulić odgovara: ”Jedino što se moglo desiti da sam implantat bude odbačen jer se radi o velikom defektu”.

– Postojala je opasnost od postoperativne infekcije. Što se tiče same tehnike takav pristup radimo često tako da to nije bio problem – dodao je.

I doktor Denis Spahić slaže se da je bio izazov raditi na ovom zahvatu, te da pacijent sada pravi selfije.

Istina, bio sam jako srećan kada sam sreo doktora Bečulića i kada mi je objasnio o kakvom problemu se radi. Imao sam određena iskustva i ranije sa snimcima magnetne rezonancije. Tako smo krenuli sa tim projektom, Kantonalna bolnica je obezbjedila sve što je bilo potrebno, precizno smo rekonstruirali ono što je nedostajalo na lobanju i zatim smo taj dio isprintali. Napravili smo adekvatan kalup koji je doktor Bečulić iskoristio – objasnio je Spahić.

Dodaje da su primijenili bosansku inventivnost.

– Snašli smo se na jedan način, da tako kažem, uradili smo malo drugačije nego što je praksa u svijetu. 3D printer je uređaj koji pravi fizički model na osnovu nekog digitalnog modela. Ono što je uslijedilo je da taj oblik, taj dio koji nedostaje na lobanji, od njega se pravi kalup i mi smo u ovom slučaju koristili zubarski gips i na neki način napravili strukturu koja je poslužila doktoru da modelira nekakvu biomasu, koja se koristi u neurohirurgiji- naglasio je Spahić

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije