Društvo

Uspješno zapošljavanje demobilisanih boraca u Bijeljini: Čiste ulice i naplaćuju parkinge

Na području Grada Bijeljina, preduzeće „Patriot” zaposlilo je 10 odsto demobilisanih boraca, ratnih – vojnih invalida i članova porodica poginulih boraca.

Uspješno zapošljavanje demobilisanih boraca u Bijeljini: Čiste ulice i naplaćuju parkinge
FOTO SLADJANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Kako bi se problem nezaposlenosti boračke populacije ublažio, Boračka organizacija grada Bijeljina osnovala je prije 17 godina preduzeće „Patriot” koje uspješno posluje.

Kontrola naplate parkinga, održavanje gradskog parka, čišćenje kanala Dašnica i pranje gradskih ulica, samo su neki od poslova koje obavljaju radnici „Patriota”. Preduzeće zapošljava tridesetak radnika, a ljeti još toliko.

Navode da teško naplaćuju potraživanja, ali da obim poslova stalno povećavaju.

Opstaju zahvaljujući Republičkom fondu koji refundira doprinose za ratne vojne invalide, kaže zamjenik direktora preduzeća „Patriot“ Mladen Ubiparipović.

Raspolažemo sa teretnim  i „kedi” vozilom za blokiranje i deblokiranje nepropisno parkiranih automobila, dvije cisterne za pranje ulica, kosačicama i drugim alatima, koji su potrebni.

Redovno učestvujemo na konkursima i tenderima. Evidentan je problem naplate potraživanja, ali se trudimo da održimo trend servisiranja obaveza. Nastojimo da obezbjedimo što više posla i zaposlimo što više pripadnika ove populacije. Nije uvijek lako, ali se trudimo. Najvažnije je da preduzeće posluje pozitivno – naglašava Ubiparipović.

Iako uslovi rada nisu laki, jer se radi na otvorenom, ljeti na suncu, zimi na kiši i snijegu, radnici se ne žale.

Velibor Krsmanović zaposlen je u „Patriotu” sedam godina te navodi da su im plate redovne kao i uplaćeni doprinosi za zdravstvenu zaštitu i penzisko osiguranje.

– Školujem djecu i vraćam stambeni kredit. Najvažnije je da radimo i izdržavamo se od onoga što zaradimo – kaže Velibor.

Blagoje Ljubojević kaže da je 80 odsto invalid, četvrtne kategorije, i da je zadovoljan sa svojim poslom.

– Svakodnevno gledam i slušam moje saborce, koji ne rade. A borili su se i stvorili Srpsku. Ne tražimo milostinju, tražimo samo da radimo i živimo dostojanstveno – kaže Ljubojević.

U Bijeljini je evidentirano 3.500 porodica poginulih boraca i ratnih – vojnih invalida od prve do četvrte kategorije i više od 20.000 demobilisanih boraca.

Foto Sladjana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto Sladjana R. Mrkonjić/RAS Srbija

Gradska boračka organizacija osnovala je preduzeće „Patriot” kako bi ublažila problem nezaposlenosti boračkih kategorija, podsjeća sekretar BO Bijeljine Radan Ostojić.

– Ovo preduzeće zapošljava na godišnjem nivou pedesetak pripadnika boračkih kategorija. To je u odnosu na broj nezaposlenih iz ove populacije tek „igla u plastu sena”. S obzirom na starosnu strukturu ovih lica, taj problem će biti sve izraženiji – kaže Ostojić.

On navodi i da je jedno od mogućih rješenja za poboljšanje položaja ove populacije priznavanje tzv. ratnog staža onima koji imaju 15 godina radnog staža i stariji su 65 godina.

–Tako bi ova kategorija mogla da ostvari kakvu, takvu penziju. I najskromnija primanja bi im mnogo značila – kaže Ostojić.

Zapošljavanje boraca

U Boračkoj organizaciji grada Bijeljina podsjećaju da Zakon obavezuje preduzeća da na svakih 16 radnika zaposle jednog invalida. – Javne ustanove treba 20 odsto svojih potreba da proizvodima i proizvodne usluge ustupe preduzećima koja zapošljavaju ratne – vojne invalide – poručuju u BO Bijeljine.

 

 

 

 

 

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu