Između ostalog razmatran je i zahtjev četiri delegata Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH za ocjenu ustavnosti članova 3, 4 i 6 Zakona o imunitetu Republike Srpske.
– Odlukom je utvrđeno da propisivanje imuniteta od krivične odgovornosti za nosioce izvršne vlasti u članu 3 nije u skladu sa Zakonom o imunitetu BiH, a, slijedom toga, ni s Ustavom BiH.
Naime, Zakon o imunitetu BiH ne propisuje imunitet od krivične odgovornosti za nosioce izvršne vlasti, već samo imunitet od građanske odgovornosti za ono što učine prilikom vršenja službe – navodi se u saopštenju.
Kako se dodaje, Ustavni sud je zaključio da davanje imuniteta od krivične odgovornosti nosiocima izvršne vlasti nije opravdano “preovlađujućim javnim interesom” da bi se moglo odstupiti od jednog od osnovnih principa vladavine prava kojima je propisana jednakost počinilaca krivičnih djela.
– Ustavni sud je utvrdio i neustavnost odredbi čl. 6 i 7 Zakona o imunitetu Republike Srpske zato što su tim odredbama redovni sudovi u potpunosti isključeni iz odlučivanja o pitanju imuniteta, te nije omogućena dvostepenost u odlučivanju, što je u suprotnosti sa Zakonom o imunitetu BiH, a, slijedom toga, i s Ustavom BiH – stoji u saopštenju.
Inače, Zakon o imunitetu Republike Srpske predviđa da izabrani predstavnici u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti u Narodnoj skupštini, Vladi i predsjednik Republike, ne mogu odgovarati za djela učinjena u vršenju službenih radnji, odnosno svih poslova koji su u opisu izvršnih organa vlasti, prenosi BN.
Ustavni sud BiH utvrdio je danas i da Vlada Republike Srpske, odnosno Radovan Višković kao predsjednik Vlade i Denis Šulić kao ministar trgovine i turizma nisu izvršili Odluku Ustavnog suda od 11. jula 2024. godine.
U skladu sa Pravilima Ustavnog suda, saopšteno je poslije današnje sjednice, rješenje o neizvršenju ove odluke dostavlja se Tužilaštvu BiH na daljnje postupanje u skladu sa zakonom.
U saopštenju se podsjeća da je Odlukom Ustavnog suda broj U-6/24 usvojen zahtjev 13 poslanika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i utvrđeno da Odluka o načinu i uslovima prodaje nekretnina u vlasništvu Republike Srpske koje se nalaze u okviru posebnog područja Jahorina nije u saglasnosti s odredbama Ustava BiH.
Podsjećamo, Ustavni sud BiH je 11. jula ove godine utvrdio da je neustavna prodaja 56 dunuma zemljišta na Jahorini koju je u decembru kupila teslićka kompanija “Drvo-export” iza koje stoji SNSD-ov odbornik Srđan Klječanin Rufi za 41,3 miliona KM.
Ustavni sud BiH je ocijenio da je Vlada RS raspolagala državnom imovinom koja je pod zabranom raspolaganja i koja je u isključivoj nadležnosti institucija BiH, prenosi Capital.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu