Tako je BiH za devet mjeseci ove godine uvezla 14.812.191 kilogram cvijeća vrijednog 26.091.563 marke, što je za skoro tri miliona više u odnosu na godinu ranije u istom periodu.
Uvozimo svježe i suvo cvijeće prikladno za bukete ili ukrase, cvjetne pupoljke, lišće, grane, travu, mahovinu, lišaj.
U istom periodu lani BiH je uvezla 13.806.947 kilograma, ukupne vrijednosti oko 23.193.897 KM.
– Cvijeće je najvećim dijelom uvoženo iz Nizozemske, Slovenije, Mađarske, Srbije i Njemačke – naveli su u UIO BiH.
Takođe, veliki dio cvijeća uvezen je i iz Velike Britanije, Češke, Turske i Kostarike, ali i ostalih zemalja svijeta.
Da najviše cvijeća u BiH ubjedljivo pristiže iz Nizozemske, govori i podatak da je za devet mjeseci ove godine uvezeno 86.969 kilograma u vrijednosti od 1.095.072 KM
Da je Bosna i Hercegovina pogodna za uzgoj cvijeća, potvrđuju i podaci o njegovom izvozu.
– Pa je tako BiH za devet mjeseci ove godine izvezla 797.499 kilograma cvijeća u ukupnoj vrijednosti od 7.455.911 KM, što je 2,3 miliona marka više nego lani u istom periodu, kada je izvezeno 547.648 kilograma u vrijednosti od 5.100. 028 KM – rekli su iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Dodali su da se najveći dio cvijeća izvozi u Hrvatsku, Nizozemsku, Srbiju i Crnu Goru.
Iz banjalučke firme “Rasadnik Slavnić”, koja se bavi proizvodnjom i prodajom ukrasnog bilja i drveća te ostalog zelenila, ističu da kod nas gotovo da nema proizvođača cvijeća koji se bavi izvozom.
– Na našem području ne poznajem nijednog proizvođača da se bavi rezanim cvijećem i da to ide za izvoz. Prva stvar je da mi apsolutno po tome ne možemo konkurisati u EU, Nizozemska tu drži primat na svjetskom tržištu i to su milionski turnusi. Mi ne možemo postići tu cijenu i taj kvalitet da bismo uopšte mogli biti konkurentni na drugim tržištima – kaže Luka Slavnić, vlasnik firme, za “Nezavisne”.
Istakao je da su oni firma koja se bavi isključivo proizvodnjom za domaće tržište te da nisu radili izvoz.
– Tu su i otežavajuće zakonske norme po pitanju izvoza, na kraju je lakše kod nas izvesti bilo šta drugo nego biljku. Kod nas se ljudi uglavnom bave uvozom – rekao je Slavnić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu