Biznis

Uvoz porastao za 55 odsto, a cijena niža i za 35 dolara: Rusija postaje glavni snabdijevač Kine naftom

Kineski uvoz sirove nafte iz Rusije porastao je za 55 odsto u odnosu na prethodnu godinu i dostigao je u maju rekordan nivo.

rafinerija nafte
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER

Sada, dakle, imamo i zvaničan dokaz da dok Evropa i Rusija ratuju, Kina profitira.

Dok Evropa tvrdi, da bi zbog novih sankcija, Rusija mogla da izgubi 90 odsto izvoza nafte u EU, Kina povećava kupovinu ruske nafte i to po nižim cijenama od one koju nudi konkurencija. Kina tako, osim što profitira, popunjava i prazninu koju su Putinu ostavili zapadni kupci povlačeći se iz poslova s ​​Rusijom

Rusija je sada, prema zvaničnim podacima, smijenila Saudijsku Arabiju sa prvog mjesta glavnih izvoznika nafte u Kinu.

Uvoz ruske nafte dostigao je ukupno 8,42 miliona tona, odnosno dva miliona barela dnevno, pokazuju podaci kineske carinske agencije. Kina je, inače, najveći svjetski uvoznik sirove nafte.

Pročitajte još

A, pravu meku za Peking i nekolicinu kineskih rafinerija, predstavlja niska cijena ruske nafte koja je po barelu i do 35 dolara niža u odnosu na cijenu prije invazije. Cijena je tako znatno ispod one koju postavlja konkurencija sa Bliskog istoka ili iz Afrike, Evrope i SAD. Pored ovakve kupovine ruske nafte po niskim cijenama, Kina takođe namjerava da obnovi svoje strateške rezerve sirove nafte upravo jeftinom ruskom.

Kina je prema zvaničnim informacijama, dnevno uvozila oko 750.000 do 800.000 barela ruske nafte. Podaci sada govore da su ove količine u maju bile i veće od 1,2 milion barela dnevno.

Kupovinom ruske nafte, nekolicina kompanija praktično popunjava novonastalu rupu koju su zapadni kupci već ostavili , ali i koju će tek napraviti sa dolaskom šestog paketa sankcija Rusiji. Prednjače dvije naftne kompanije: “Unipek”, trgovački ogranak najveće azijske rafinerije “Sinopek”, ali i “Ženhu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu