Svijet

Uznemirujuća poruka Medvedeva "Završetak rusko-ukrajinskog sukoba mogao bi POTKOPATI Ameriku"

Završetak sukoba u Ukrajini mogao bi oslabiti poziciju američkog tečnog prirodnog gasa (LNG-a) u Evropi, napisao je zamjenik predsjednika Savjeta bezbjednosti Rusije Dmitrij Medvedev na svom Telegram kanalu.

Uznemirujuća poruka Medvedeva "Završetak rusko-ukrajinskog sukoba mogao bi POTKOPATI Ameriku"
FOTO: EKATERINA SHTUKINA / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE POOL/EPA

Medvedev je istakao da je tokom prvog mandata novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp aktivno zagovarao zamjenu ruskog gasa u Evropi američkim tečnim prirodnim gasom (LNG).

– Završetak rusko-ukrajinskog sukoba mogao bi da potkopa pozicije američkog tečnog gasa u Starom svijetu (jedan od naših uslova – ukidanje sankcija). Šta će se pokazati važnijim: predizborna obećanja ili novac? Pitanje je retoričko – napisao je Medvedev.

Sankcije na ruski gas i uvoz američkog LNG

Evropska unija je od početka sukoba u Ukrajini uvela niz sankcija na ruski energetski sektor, uključujući ograničenja na uvoz prirodnog gasa. Sankcije su značajno smanjile količine gasa koje Evropa uvozi iz Rusije, prisilivši države EU da se okrenu alternativnim dobavljačima, uključujući Sjedinjene Američke Države.

Američki LNG postao je ključni element evropske energetske strategije, sa povećanim količinama isporuka prema evropskim lukama. Prema zvaničnim podacima, SAD su tokom 2023. godine postale najveći snabdjevač tečnog prirodnog gasa Evropi, pretekavši tradicionalne izvoznike poput Katara i Australije.

Pročitajte još

Međutim, uprkos kratkoročnim uspješnim zamjenskim rješenjima, cijena američkog LNG i dalje je viša u poređenju sa dugogodišnjim ugovorima koje su evropske zemlje imale sa Rusijom. Ovo povećava pritisak na evropske industrije i domaćinstva, posebno u svjetlu rastuće potražnje za energentima u zimskom periodu.

Istovremeno, mnogi evropski analitičari izražavaju zabrinutost zbog zavisnosti od američkog LNG, navodeći da bi dugoročna energetska sigurnost trebalo da uključuje diversifikaciju izvora, smanjenje potrošnje fosilnih goriva i veća ulaganja u obnovljive izvore energije, prenosi Alo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu