Kina je 2021. godine donijela zakon kojim se strancima i stranim subjektima koji učestvuju u donošenju ili sprovođenju diskriminišućih mjera protiv kineskih građana i organizacija može dodijeliti mjesto na listi za protivmjere, poput zabrane ulaska u zemlju ili protjerivanja.
Njihova imovina u Kini može biti zamrznuta ili oduzeta, uz mogućnost zabrane poslovanja s kineskim građanima i firmama.
Novi propisi precizno definišu oblasti u kojima se stranim pojedincima i organizacijama može ograničiti pristup, uključujući obrazovanje, nauku i tehnologiju, pravne usluge, zaštitu životne sredine, ekonomiju i trgovinu, kulturu, turizam, zdravstvo i sport.
SAD i EU uveli niz ograničenja
Ovi propisi takođe utvrđuju mjere koje kineska vlada može preduzeti kao protivmjere, poput zabrane ili ograničavanja uvoza i izvoza robe i tehnologije.
Sjedinjene Američke Države i Evropska unija u posljednjih nekoliko godina uvele su niz trgovinskih ograničenja prema Kini, uz nastojanja da ograniče kineska ulaganja. EU je uveo dodatne carine na uvoz električnih automobila proizvedenih u Kini i pokrenuo više istraga o ponudama kineskih kompanija u postupcima javne nabavke.
Kineski tehnološki gigant Huavei isključen je iz nabavke opreme za mobilne mreže, dok je Njemačka pooštrila propise o ulasku kineskih kompanija u vlasništvo firmi poput proizvođača robota i lučkih terminala.
SAD su nedavno uvele dodatne carine od 20 odsto na uvoz kineske robe. Kina je uzvratila protucarinama i ograničenjem izvoza minerala poput galija i germanija. Novi propisi trebalo bi da omoguće Pekingu da odgovori na narušavanje prava Kine na razvoj, ističu kineske vlasti, prenosi Avaz.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu