Ona je rekla novinarima da je ova zdravstvena ustanova počela vakcinaciju protiv kovida 19 malo ranije od ostalih, odnosno 11. marta, kada je stiglo prvih 500 doza vakcina “sputnjik ve”.
– Sve u centru za vakcinaciju je uređeno, redovi nisu dozvoljeni, nema ih – rekla je Đukinova.
Ona je istakla da osoba koja želi da se vakciniše treba da pozove broj telefona 055/415-150, nakon čega dobija tačan termin kada treba doći u vakcinalni centar.
Ovo lice potom prolazi dezinfekciju, u čekaonici ispunjava anketni listić, te ide u ordinaciju ljekara specijaliste, urgentne ili porodične medicine, gdje se vrši kompletan pregled, a najbitnija je anamneza.
Đukinova je navela da tek kada ljekar odluči da pacijent može da se vakciniše on na određenom punktu dobija vakcinu, a poslije toga ide u salu i sjedi 10 do 30 minuta da bi se vidjelo da li ima bilo kakvih nus pojava poslije vakcinacije.
– Pacijent potom dobija karton/karticu na kojoj je napisana tačna doza i serija prve komponente i tačno za 21 dan dolazi na revakcinaciju – rekla je Đukinova.
Ona je dodala da se vakcinacija obavlja na svakih 10 do 15 minuta, a vakcinalni centar se nalazi u nekadašnjem centru za bazičnu rehabilitaciju površine 350 metara kvadratnih.
– Vakcina ima dovoljno i potrebe za strahom nema. Telefon za vakcinaciju je `usijan` i potražnja je velika – rekla je Đukinova i zamolila građane Semberije i Majevice da budu strpljivi.
Ona je navela da Dom zdravlja ima 15 vakcinalnih timova, a jedan tim čine ljekar specijalista i tri tehničara koji su obučeni za vakcinaciju.
– Mi smo `desetkovali` timove porodične medicine, a ljudi i dalje obolijevaju i dolaze svom ljekaru. Imamo i četiri tima u tri kovid ambulante koji rade 24 časa. Stoga molim građane za malo strpljenja – rekla je direktor Doma zdravlja.
Ona je dodala da na stanju ima još 1.000 vakcina i zahvalila Centru za transfuziju koji je obezbijedio frižidere koji mogu da skladište rusku vakcinu na temperaturi od minus 22 do minus 18.
– Naručili smo još 1.000 doza koje očekujemo do kraja nedjelje. Vakcina ima, vakcina će biti, a mi imamo spiskove popunjene do polovine aprila – rekla je ona.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu