Magazin

"Vaspitač nas udara i ostavlja tragove na leđima" Pismo djece iz sirotišta RASTOPILO je Emino srce, odmah je sjela u vozilo i otišla do ustanove

Preko stotinu djece, koja su svakodnevno trpjela batine, teror zlostavljanja, glad i očajne higijenske uslove, riješili su kao zadnju nadu da se čuje njihov slabašni glas, da napišu pismo tadašnjem gradonačelniku Napulja.

"Vaspitač nas udara i ostavlja tragove na leđima" Pismo djece iz sirotišta RASTOPILO je Emino srce, odmah je sjela u vozilo i otišla do ustanove
FOTO: YAHYA ARHAB/EPA

Prije skoro pola vijeka, Mauriciju Valenciju, tadašnjem gradonačelniku Napulja, i njegovoj saradnici Emi Maidi stiglo je potresno pismo stotinu siročića iz sirotišta smještenog u dvorcu u zalivu Baia. Djeca su opisivala brutalne metode vaspitača, fizičko kažnjavanje, užasne uslove života i glad. Ta pisana molba za pomoć pokrenula je lanac događaja koji je zauvijek promijenio njihove živote.

– Čim sam pročitala pismo, znala sam da nema vremena za čekanje. Sa članovima gradske administracije otišla sam u inspekciju i zatekla užasne uslove, gori nego što su djeca opisala. Velike, hladne spavaonice bile su dovoljne da se ustanova zatvori, a o zlostavljanjima ne treba ni govoriti – izjavila je Maida.

Djeca prolazila kroz najgoru torturu

U novembru 1975. godine, Maida i Valenci odlučili su da odmah zatvore ustanovu, premještajući djecu u humanije uslove. Godinama kasnije, u čast tog čina, vidikovac na dvorcu u Bakoliju kod Napulja dobio je Valencijevo ime.

Pročitajte još

– Ako nisu spremni da mu posvete ulicu dostojnu njegovog imena, bolje da ne rade ništa – rekla je njegova kćerka Lucija Valenci.

Djeca su u pismu opisala zlostavljanje koje su trpjela: “Vaspitač nas udara i ostavlja tragove na leđima. One koji se upiške tjera da kleče po nedjelju dana. Hrana je loša, a u spavaonicama ima mnogo pacova. Već mjesec dana se nismo kupali. Kad neko zatraži parče hljeba i nešto da namaže, osoblje viče i udara nas.” Ove riječi ostale su upamćene kao svjedočanstvo o vremenu kada su ljudi poput Valencija i Maide hrabro stali u odbranu ljudskih prava.

Danas, gotovo pola vijeka kasnije, vidikovac nosi ime čovjeka koji je bio simbol pravde i humanosti, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu