Društvo

Veliki globalni problem su dječji brakovi: U Srbiji više od petine mladih žena uda se prije 18. godine

Dječiji brakovi su veliki globalni problem, a ni Srbija nije izuzetak, jer se više od petine mladih žena uda prije 18. godine, ukazano je na današnjoj konferenciji "Zajedno za okončanje dječijih brakova: za pravo na izbor, obrazovanje i bolju budućnost" u Beogradu.

burme
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Direktor UNICEF za Srbiju Dejana Kostadinov istakla je da se više od 22 odsto tinejdžerki iz najsiromašnijih porodica i 56 odsto djevojčica iz romskih naselja u Srbiji uda prije punoljetstva.

– Vlada Srbije preduzima važne korake u sprečavanju dječijih brakova kroz ujedinjeni rad, shvatajući da su prevencija i zaštita djece od nasilja od izuzetnog značaja – rekla je Kostadinov.

Pročitajte još

Potpredsjednik Vlade Srbije Zorana Mihajlović, koja je na čelu Koordinacionog tijela za rodnu ravnopravnost, podsjetila je da je nedavno formirana Nacionalna koalicija za okončanje dječijih brakova kao institucija u kojoj vladin i nevladin sektor zajedno predlažu mjere za rješavanje ovog problema.

Ona je istakla da se radi na izmjeni Porodičnog zakona, jer mora da se zabrani mogućnost sklapanja braka prije 18. godine, dodajući da je predložena i izmjena Krivičnog zakonika zato što su dječiji brakovi oblik trgovine ljudima.

– Želimo da mijenjamo i Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, jer rani brakovi jesu vid partnerskog i nasilja u porodici – rekla je Mihajlovićeva.

Ministar za ljudska i manjinska prava Srbije Gordana Čomić ukazala je da dječiji brakovi nisu pravo na izbor, nego prisila.

– To je toliko očigledno, pa je borba protiv dječijih brakova borba za kulturu ljudskih prava, za pravo na izbor i slobodu i za rodnu ravnopravnost. Kada djevojčici oduzmete pravo na izbor, oduzimate joj pravo na život. Vlada Srbije će se izboriti sa oduzimanjem prava djeci – poručila je Čomićeva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu