Društvo

VELIKI PODUHVAT LJEKARA Dejan je bio osuđen na amputaciju noge, ali poslije komplikovane operacije ljekari uspjeli da je spasu

Dejan Mijatović (30) iz Arilja prije pet mjeseci doživeo je strašnu nezgodu, u kojoj mu je na nogu palo stablo i potpuno smrskalo desnu potkoljenicu. Uslijedile su komplikacije zbog infekcije, tako da je zaostao veliki defekt mekih tkiva, kao i kosti potkolenice koje su bile eksponirane.

VELIKI PODUHVAT LJEKARA Dejan je bio osuđen na amputaciju noge, ali poslije komplikovane operacije ljekari uspjeli da je spasu
FOTO: D. MILENKOVIĆ/RAS SRBIJA

Zbog svog stanja Dejan je po hitnom postupku upućen u Beograd na Odeljenje za mikrohirurgiju pri KC Srbija. Međutim, zbog epidemiološke situacije sa korona virusom njegov slučaj u ovoj ustanovi nije prihvaćen.

Kako su ljekari utvrdili, Dejanu je prilikom ove povrede prekinuta jedna od tri glavne arterije, što je predstavljalo dodatni problem, pa je jedino predloženo rješenje bilo da se noga amputira.

Međutim, dr Uroš Radivojčević, načelnik Odeljenja za opekotine u centru za plastičnu hirurgiju KC “Kragujevac”, i dr Aleksandar Moljević, ortoped iz opšte bolnice Užice, željeli su da ipak pokušaju da sačuvaju nogu ovom mladiću. Amputacija noge za njih je bila posljednja opcija.

Zamisao ova dva ljekara bila je da problem riješe sa defektom mekih tkiva.

– S obzirom na to da je alternativa bila amputacija, riješio sam da operišem momka, praktično bez neke mogućnosti za izbor operacije, jedina opcija nam je bila mikrohirurški transfer tkiva – kaže za Blic dr Radivojčević.

On dalje objašnjava da mikrohirugija predstavlja oblast u plastičnoj hirurgiji gdje se za operativne zahvate koristi mikroskop prilikom spajanja krvnih sudova i nerava, koncima koji se bez uveličanja ne vide golim okom i sa posebnim instrumentima.

Doktor napominje i da mikrohirurške procedure spadaju u najkompleksnije zahvate u sklopu plastične hirurgije i rezervisane su za mali broj ustanova u Srbiji. Za sada se rade na VMA i na Odeljenju za rekonstruktivnu hirurgiju i mikrohirurgiju KC Srbija, jer zahtevaju tim obučenih hirurga, anesteziologa i instrumentara, kao i sestara.

Bilo im je jako teško da organizuju jednu ovako kompleksnu operaciju tokom korona pandemije jer su ustanove bile u velikom deficitu s anesteziolozima i drugim medicinskim kadrom. Međutim, kako nam dr Uroš priča, jaka volja i želja, ali i veliko razumevanje i podrška od strane uprave UKC Kragujevac, pomogli su da se zamisao ovih ambicioznih ljekara i ostvari.

Dejanu su ljekari rešili da uzmu široki leđni mišić na vaskularnoj peteljci, a zatim te krvne sudove pod mikroskopom spoje s nogom, odnosno da naprave anastomozu, za jedinu dostrupnu arteriju na potkolenici i njene prateće vene. Kako nam dr Radivojčević stručno objašnjava, ovde se radi o krvnim sudovima koji su ispod 2 mm promera. Po završetku operacionog procesa, ljekari su na mišić transplantirali kožu i tako zatvorili defekt.

Dr Radivojčević priznaje da ova operacija, koja je inače trajala pet sati i 30 minuta, nije bila ni u najmanju ruku laka. Međutim, zahvaljujući celokupnom timu koji je on predvodio, dr Milanu Stajiću, specijalisti plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije sa IOHB “Banjica”, zatim dr Draganu Kneževiću, vaskularnom hirurgu, kao i anesteziologu dr Mladenu Mujiću i dr Mirjani Jakšić, specijalizantu plastične, rekontruktivne i estetske hirurgije, operacija i postoperativni proces su protekli uredno i bez ikakvih komplikacija, pa je Dejan otpušten sa odeljenja na kućni oporavak. Kako je doktor rekao, Dejanu predstoji dalji ortopedski tretman i operativno lečenje za saniranje koštanog defekta.

FOTO: USTUPLJENE FOTOGRAFIJE
FOTO: USTUPLJENE FOTOGRAFIJE

Doktor Uroš Radivojčević se za mikrohirurgiju obučavao u toku specijalizacije u UKC “Ljubljana” u trajanju od dva mjeseca na Klinici za opekotine, plastičnu, rekonstruktivnu i estetsku hirurgiju kod prof. dr Uroša Ahčana, koji je načelnik klinike, a pored toga prošao je i mikrohirurški trening na Vojnomedicinksoj akademiji, gdje je i završio specijalizaciju.

Doktoru ovo nije prvi put da se odlučio za tako ambiciozan i veoma složen operacioni postupak. Naime, on je prije dvije i po godine u izuzetno teškim uslovima uspešno obavio jedan kompleksan mikrohirurški zahvat transfera tkiva u cilju rekonstrukcije defekta zahvaljujući multidisciplinarnom timu ljekara Kliničkog centra Kragujevac i Vojnomedicinske akademije.

Ova operacija pacijentkinje Ž.M. (70) trajala je od oko osam sati, a izvedena je u Kliničkom centru Kragujevac. S obzirom na to da tokom operacionog postupka nije bilo nepredviđenih komplikacija, pacijentkinja se ubrzo uspješno oporavila.

Kako su ove procedure jedne od najkompleksnijih u hirurgiji, a u Srbiji je samo nekoliko ljekara osposobljenih za njeno izvođenje, i to uglavnom na teritoriji Beograda, zahvaljujući upornosti dr Radivojčevića i ostalim članovima njegovog tima, UKC Kragujevac može slobodno da se pohvali uspjehom koji je u ovoj ustanovi postignut.

Naime, u KC Kragujevac krajem osamdesetih dr Nikola Maraš prvi počinje da radi mikrohirurgiju, ali s njegovim odlaskom iz kragujevačkog kliničkog centra 1992. godine sa mikrohirurgijom se prestaje. Nakon decenijske pauze, povratak ovog operacionog postupka vraćen je u ovu ustanovu prije oko dvije i po godine, kada je urađena prva mikrohirurška operacija u saradnji sa dr Nikolom Ostojićem sa VMA.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu