Pored ovoga, nominovan je i u kategoriji Najbolji međunarodni film, ali je Oskara dobio brazilski film “I'm Still Here”.
Film je letonsko-francusko-belgijska koprodukcija koja gledaocima daje pomalo apokaliptični pogled na priču sličnu onoj u filmu Povratak kući. Radnja prati čudesno putovanje hrabre mačke kroz prirodne i mistične prostore nakon što je njen dom uništila velika poplava.
Kada se udruži sa kapibarom, lemurima, pticom i psom, čamcem kreću u potragu za suvim kopnom. Moraju se osloniti na povjerenje, hrabrost i snalažljivost da bi preživjeli opasnosti nove, vodene planete.
Za razliku od većine animiranih filmova o životinjama namijenjenih porodičnom gledanju, Flow je potpuno bez dijaloga. Zasluge idu i distributeru, koji nije pribjegao klasičnoj praksi sinhronizacije glasovima poznatih kako bi film učinio privlačnijim američkoj publici.
Flow je oduševio kritičare i gledaoce, ali i neke kućne ljubimce čiji su im ga vlasnici pustili da ga gledaju. Kritičari su ga ocijenili sa odličnih 97 odsto na Rotten Tomatoesu, a publika sa 98 odsto. Na IMDb-u ima ocjenu 7,4 od 10.
Gledaoci su oduševljeni što je Flow osvojio Oskara
Ove godine za Oskara za najbolji animirani igrani film takmičilo se pet filmova: Flow, Inside Out 2, Memoir of a Snail, Wallace & Gromit: Vengeance Most Fowl i The Wild Robot, a pobedio je film letonskog redatelja Gintsa Zilbalodisa.
Portal IGN je na svojoj Fejsbuk stranici podijelio objavu u kojoj je Flow izabran kao najbolji animirani film na dodjeli Oskara 2025. godine, a brojni gledaoci su komentarisali da je pobjeda u ovoj kategoriji zaslužena.
– Vrlo zasluženo. Veoma rijetko kada film bez ijedne riječi dijaloga može da stvori tako emotivnu vezu sa likovima i pričom. Apsolutno prelijepo – jedan je od komentara.
“Kategorija animacije ove godine je zaista izuzetna. Vjerovatno najbolji nominovani od 2009. godine”, “Flow nas tako lako vodi u san. Nevjerovatan film”, “Gledao sam ga dva puta u bioskopu. Tako sam srećan što dobija priznanje koje zaslužuje”, “Flow je nevjerovatan. Trebalo je da bude nominovan za najbolji film.”
“Ovo je vjerovatno moj omiljeni film za pobjedu u ovoj kategoriji do sada. Apsolutno zasluženo!”, “Iako sam se nadao da će pobijediti Divlji robot, Flow je ispunio sva moja očekivanja, zaslužena pobjeda”, samo su neki od brojnih komentara na pobjedu filma, piše b92.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu