Magazin

(VIDEO) BRUKA I SRAMOTA Mladi prilikom anketiranja nisu znali odgovoriti na pitanje koje je PRAVO IME I PREZIME Karađorđa, njihovi odgovori urnebesni, ali i žalosni

Na ulicama Beograda često se sprovode razne ankete za potrebe sadržaja na društvenim mrežama, ali, iako djeluju bezazleno 'na prvu loptu', ubrzo postaju zabrinjavajuće.

gospodska ulica , biciklista
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Posljednja, koja je postala veoma viralna, pokazala je da veliki broj današnje omladine (i poneki stariji) ne znaju kako se zvao i prezivao Karađorđe!

“Čuvajmo našu istoriju i tradiciju”, glasi opis snimka, koji nezaustavljivo kruži društvenim mrežama X (nekadašnji Tviter) i TikTok.

Autor ankete je mladima u Knez Mihailovoj postavio vrlo jednostavno pitanje, a to je – kako je Karađorđu bilo pravo ime i prezime – što je gradivo iz prirode i društva u 4. razredu osnovne škole, ali je naišao na odgovore koji su ga neprijatno iznenadili.

Jedna djevojka je čak pitala: “Koji Karađorđe, bilo ih je više”. Nikada nismo saznali ko su oni bili. Ređala su se dalje imena: Vuk, Nikola, Miloš, Petar, pa čak i Aleksandar Karađorđević. Bez logičkog objašnjenja kako se od, na primer, Vuka došlo do “Crnog Đorđa”.

Bilo je i odgovora da se Karađorđe baš zvao Karađorđe, našli su se i oni koji su uspjeli da osvjetlaju obraz sunarodnicima jer su znali da je vođi Prvog srpskog ustanka ime, zapravo, Đorđe, međutim kada je došlo do pogađanja prezimena – nastao je novi šok i muk.

Pročitajte još

Većina anketiranih bila je ubijeđena da se Đorđe prezivao Kara. Jer, kao, Kara je prezime, a Đorđe ime.

“Ovo mora da se zna u po dana, u po noći”

Komentari ispod snimka bili su vrlo oštri, mnogo su bili poprilično bijesni i razočarani onim što su čuli, a za sve su okrivili društvene mreže i vođenje života u virtuelnoj stvarnosti.

“Transfer neznanja”, “Ovo ne znaju, ali znaju sve starlete iz rijalitija, nažalost”, “Ništa ih ne uče, pola njih ne zna ni tavlicu množenja, već na prste računa. Istorija i geografija su im misaona imenica”, “Kuku. Nema dalje”, pisali su redom korisnici mreža ispod videa. Pojedini su se javili da objasne da se u zapise za mreže ovog tipa izbacuje veliki procenat onih koji su dali tačan odgovor, te da se akcenat stavlja na ljude koji su pogriješili, kako bi se izazvala veća pažnja.

“U svakom slučaju, pitanje nije imalo caku i nije bilo teško, a ovakve stvari bismo morali da znamo u pola dana i u pola noći”, glasio je komentar na kraju, kao zaključak čitave priče, prenosi Blic žena.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu