Politika

(VIDEO) "Čović bi sve uradio da sačuva Dodika" Zvizdić o mogućnosti raspada koalicije na nivou BiH

Hitna sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, na kojoj bi trebala biti razmatra dva evropska zakona - Prijedlog zakona o graničnoj kontroli i Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka - zakazana je za 16. januar.

Denis Zvizdić na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH
FOTO: FENA/HAZIM ALJOVIĆ

Predsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH Denis Zvizdić je u razgovoru za Fenu najavio da će 23. januara biti održana i redovna sjednica Predstavničkog doma.

– Pokušavamo da održimo kvalitetni nivo dinamike rada Parlamenta BiH, odnosno Predstavničkog doma – kazao je Zvizdić.

Pokazati veći nivo pozitivne političke volje

Po njegovim riječima, ako BiH želi da otvori pregovore sa EU i napravi taj izuzetno važan korak, a to je otvaranje prvoga klastera pregovora, „moramo pokazati veći nivo pozitivne političke volje i moramo biti ekspeditivniji, posebno Savjet ministara BiH, a onda konsekventno i Parlament BiH“.

– Osim dva zakona za koja očekujem da će biti razmatrani i usvojeni na hitnoj sjednici 16. januara, čeka nas još zakon o sudovima Bosne i Hercegovine i zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću koji bi se, uz izuzetno važno mišljenje Venecijanske komisije, trebao brzo pojaviti i proći ovu vertikalnu proceduru – od Ministarstva pravde, Savjeta ministara BiH, pa do samog Parlamenta. U principu, ako uspijemo usvojiti u određenom vremenskom periodu ta četiri zakona, to je neka vrsta garancije da možemo otvoriti ili dobiti svjetlo i za konkretno otvaranje pregovora – naveo je Zvizdić.

Uz to, dodao je on, postoje preteći uslov kao što je imenovanje glavnog pregovarača Bosne i Hercegovine, te imenovanje osobe koja će biti zadužena za IPA fondove.

Imenovanje glavnog pregovarača

Govoreći o imenovanju glavnog pregovarača, rekao je kako misli da se priča skrenula sa pravog kolosijeka; više se pričalo o budućoj etničkoj pripadnosti budućeg pregovarača nego što se pričalo o stvarnim i važnim kriterijumima koje taj pregovarač treba da zadovolji.

Pročitajte još

Istakao je kako je riječ o izuzetno važnoj funkciji koja će imati jako kapacitiranu pregovaračku poziciju i koja će morati dobro poznavati institucije u Briselu i institucije u BiH, kako bi znala da pravovremeno, stručno i efikasno povezuje te institucije i omogući Bosni i Hercegovini napredak.

– Jako je važan i pregovarački okvir unutar kojeg će se taj pregovarač sa svoje dva zamjenika i tom kancelarijom kretati, kako bi omogućio Bosni i Hercegovini da na ispravan način prezentuje ono što je urađeno na putu evropskih integracija. Za mene je bitan kapacitet, poznavanje evropskih integracija, dobra obrazovanost, iskustvo koje moraju imati i taj pregovarač i njegovi zamjenici, a sistem rotacije je nešto što je u ovom slučaju, u slučaju samog pregovarača, što je potpuno prihvatljivo i što je dobro rješenje kada govorimo o činjenici da će ti pregovarači biti na tom zadatku duži niz godina. Tu nema ništa sporno, važno je samo da se što prije izradi kvalitetan pregovarački okvir – smatra on.

Zahtjevi za smjene ministara Nešića i Konakovića

Zvizdić je kazao da je u petak, 10. januara, u Parlament BiH dostavljen zahtjev za smjenu ministra bezbjednosti Bosne i Hercegovine Nenada Nešića, a da je danas dostavljen i zahtjev za smjenu ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića.

FOTO: FENA/ ALMIR RAZIC/SAMIR JORDAMOVIC/ANADOLIJA
FOTO: FENA/ ALMIR RAZIC/SAMIR JORDAMOVIC/ANADOLIJA

Po njegovim riječima, i jedan i drugi zadovoljavaju poslovničke odredbe i proceduru kako se može uputiti zahtjev za rekonstrukciju Savjeta ministara BiH, koja podrazumijeva smjenu jednog ili više ministara.

Pojasnio je da je riječ o zahtjevima koje podnose delegati. U prvom slučaju, za ministra Nenada Nešića je potpisano njih 18, dok je u drugom slučaju osam potpisa, što je minimum da bi taj zahtjev postao proceduralno validan.

Napomenuo je da odredbe Poslovnika jasno definišu da Savjet ministara BiH ima mogućnost da u roku od 20 dana, a maksimalno u roku od 30 dana, u pisanoj formi da svoj stav o takvim prijedlozima, poslije čega se zahtjevana smjena, odnosno rekonstrukcija Savjeta ministara BiH, mora pojaviti na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Promjena sastava koalicije

Upitan u vezi s pojedinim izjavama o mogućoj promjeni parlamentarne većine na nivou BiH, na način da se SNSD zamijeni strankama opozicije iz Srpske, Zvizdić je odgovorio da je potrebno navesti nekoliko stvari i činjenica koje su dovele uopšte do razmišljanja ili do pojave takve ideje u javnom diskursu o mogućoj promjeni sastava koalicije.

Milorad Dodik i Dragan Čović
FOTO: FENA/BRANKA SOLDO

– Razlog za razmišljanje o mogućoj promjeni sastava koalicije je došao poslije određenih izjava predsjednika SNSD Milorada Dodika, koji je rekao da je evropski put, što se njega tiče, mrtav i da predstavnici institucija i predstavnici Srpske neće više učestvovati u procesima koji su vezani za evropske integracije. Tu su i zaključci Narodne skupštine RS koje je visoki predstavnik stavio van snage, jer su u suštini antidejtonski, antiustavni, antievropski, antibosanski i antidemokratski, i koji su išli u tom pravcu da se na neki način uđe u blokadu kada govorimo o realizaciji evropske agende Bosne i Hercegovine. S druge strane, znamo za dugogodišnji dobar odnos, ne toliko između HDZ i SNSD, koliko između njihovih predsjednika Dragana Čovića i Milorada Dodika. Svi znamo da bi Čović sve uradio da sačuva Dodika u koaliciji, ali postoji jedna stvar, a to je da ako SNSD ipak odluči da uđe u blokadu evropskih integracije Bosne i Hercegovine, ne znam čime bi Čović mogao opravdati takvu vrstu blokade i ostajanje u koaliciji koja nije u stanju da isporučuje obaveze BiH na putu evropskih integracija – kazao je Zvizdić.

Dakle, dodao je on, „ne bih mogao nikako zaštititi niti Dodika, niti SNSD“.

– Međutim, imajući u vidu da smo danas dogovorili da će biti održana hitna sjednica sa dva evropska zakona, očito je da je Dodik, vjerovatno suočen sa realnošću ili možda zbog pritisaka sa strane, ipak odustao od blokade evropskog puta Bosne i Hercegovine. Šta će biti u budućnosti, ne znamo. Moram ponoviti da su sve matematike moguće, kada govorimo o različitim vrstama koalicija na nivou BiH, ali svakako ćemo reagovati shodno procesima koji će uslijediti – istakao je Denis Zvizdić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu