Svalbard je lociran između kopnene Norveške i Severnog pola, čiji stanovnici od sredine novembra do januara žive u konstantnom mraku. Ovaj fenomen je poznat kao “polarne noći”.
Sesilija priznaje da nikada nije mislila da će ovo jedinstveno mjesto ikada postati njen dom, a život u Svalbardu opisuje kao “bajku”, prenosi Unilad.
Kada je riječ o “polarnim noćima” kaže da u tom periodu nema razlike ni danju ni noću. Ona redovno dokumentuje svoj život na društvenim mrežama, a nedavno je objasnila da višemjesečni mrak ipak ima i loših strana.
– Definitivno utiče na tijelo na način da primjetite razliku. Možda ste umorniji, krećete se drugačijim tempom. Vaš način razmišljanja u ovom periodu je ključan. Morate se buditi s pozitivnim stavom -objasnila je.
Stres zbog stalnog suncaSvalbardu ima i “polarne dane”, što znači da su stanovnici 24 sata izloženi dnevnoj svjetlosti tokom četiri mjeseca.
Sesilija ističe da se lakše nosi sa “polarnim noćima”.
– Kada uporedim, zaista mislim da su mnogo lakše. Stalna dnevna svjetlost ostavlja moje tijelo pod stresom, jer ne postoji jednostavan način da se opusti. Ležem sa suncem i budim se sa suncem – objasnila je.
Djevojka dodaje da u tom periodu drži spuštene roletne i nosi masku za spavanje.
“Najvažnija zgrada na svijetu”Podsjećamo, na arhipelagu Svalbard se nalazi Trezor sudnjeg dana – neki bi rekli i “najvažnija zgrada na svijetu”, u kojoj se čuvaju sjemene kulture iz svih dijelova svijeta, uključujući Srbije.
Uz to, na Svalbardu možete posetiti Longjerbijen, u kojem živi 2.368 stanovnika (prema popisu iz 2019). Nalazi se usred ledene sredine, a posebno je interesantan zbog svojih neobičnih zakona.
Ovdje, naime, ne postoji klasična opcija za sahranjivanje pokojnika, a koji je razlog za tako čudnu odluku.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu