Prema dostupnim informacijama, niko od gledalaca nije povrijeđen, ali događaj je izazvao paniku i ponovo pokrenuo raspravu o bezbjednosti i etičnosti ovakvih manifestacija.
Borbe bikova, poznate i kao koride, u Bosni i Hercegovini imaju dugu tradiciju i smatraju se dijelom kulturnog nasljeđa, posebno u ruralnim sredinama gdje je očuvanje običaja i identiteta od izuzetnog značaja.
Takmičenje u borbama bikova u selu Bijelo Polje kod Kaknja u srednjoj Bosni gotovo je završilo haotično nakon što su vrata arene ostala otvorena, što je omogućilo dvojici bikova da pobjegnu među publiku. Kritičari borbi bikova tvrde da, iako borbe u Bosni i Hercegovini nisu… pic.twitter.com/2pvNC4IPfp
— Al Jazeera Balkans (@AJBalkans) May 14, 2025
Ovakva takmičenja održavaju se već vijekovima, a najpoznatije su Čevljanska i Grmačka korida, koje okupljaju i do 60.000 gledalaca, dok se procjenjuje da na najpoznatijim događajima učestvuje i do 100.000 ljudi iz cijele regije i inostranstva. Slično je i u Bijelom Polju, gdje borbe privlače hiljade posjetilaca.
Borbe bikova nisu specifične samo za Bosnu i Hercegovinu.
Tradicionalno su najpoznatije u Španiji, Portugalu i južnoj Francuskoj, gdje su često krvave i završavaju smrću životinje, dok se u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj bikovi bore međusobno bez učešća ljudi, a cilj je natjerati protivnika na povlačenje, ne na smrt.
U Hrvatskoj se borbe bikova najviše održavaju u Dalmatinskoj zagori, na primjer u Šestanovcu, Radošiću, Dicmu i Ogorju, a događaji su legalni zahvaljujući izuzetku u Zakonu o zaštiti životinja, koji dozvoljava “tradicionalna takmičenja bikova”, prenosi Indeks.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu