Južnokorejski parlamentarci su glasali o blokiranju dekreta kojim je proglašeno vanredno stanje. Za ovu odluku je glasalo 190 zastupnika u parlamentu koji ima 300 mjesta.
Nije poznato kako će ova odluka uticati na samo proglašenje vanrednog stanja. Zakon obavezuje predsjednika da se povinuje odluci zakonodavne vlasti.
A Woman fights off a soldier in front of the parliament building in South Korea. pic.twitter.com/0hgI8KrcGA
— Pop Base (@PopBase) December 3, 2024
Veliki broj građana se okupio ispred Nacionalne skupštine i pokušava ući u zakonodavnu instituciju dok ih vojska spriječava u tome.
CNN je objavio da je situacija u glavnom gradu Seulu sve haotičnija, a što se ogleda i u tome da se stanovnici ulicama užurbano kreću prema svojim domovima, želeći biti sa svojim porodicama. Mnogi su oni koji ne pamte ovakvo stanje u zemlji.
Martial law forces breaking into South Korea's parliament pic.twitter.com/tdXKGaFAbh
— BNO News (@BNONews) December 3, 2024
Jedinice južnokorejske vojske uočene su na više mjesta u Seulu nakon proglašenja vanrednog stanja.
Kolone oklopnih vozila koja izlaze iz vojnih baza ukazuju da će u toku trajanja vanrednog stanja južnokorejska vojska preuzeti kontrolu i nadzor u glavnom gradu.
Napeta situacija
Policija je obavijestila ljude da sada postoji mogućnost hapšenja bez izdavanja naloga za hapšenje. Ovo je prvi put od 80-ih godina prošlog stoljeća, kada je vladala vojna diktatura, da bude proglašeno vanredno stanje.
Mnogima je neshvatljivo zašto je predsjednik, koji je nepopularan, proglasio vanredno stanje. Postoje navodi da o ovoj odluci nije obavijestio ni mnoge svoje bliske saradnike. Još nije detaljno javnosti objasnio zašto je to uradio.
Administracija američkog predsjednika Džoa Bajdena je u kontaktu s Vladom Južne Koreje, piše Klix.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu