Naslov je u centru skandala i na udaru kritike nakon što je montažer filma Dejvid Jančo u intervjuu prokomentarisao upotrebu vještačke inteligencije za poboljšanje performansi glavnih uloga u filmu, Ejdrijena Broudi i Felisiti Džons.
U intervjuu montažer Dejvid Jančo je rekao da su filmski stvaraoci koristili AI alate ukrajinskog specijaliste da bi podesili Broudijev i Džonsov mađarski dijalog u filmu kako bi zvučao autentičnije. To što je vještačka inteligencija korišćena u filmu u bilo kom obliku izazvala je bijes na mrežama ljudi koji su ovo smatrali skandalom, a mnogi sugerišu da bi trebalo da je diskvalifikuje od razmatranja za bilo koju nagradu, prenosi Blic.
– Performansi Ejdrijena i Felisiti su potpuno njihovi – rekao je Brejdi Korbet u izjavi za The Hollywood Reporter, suprotstavljajući se sugestiji da je tehnologija korišćena za poboljšanje ili promijenu nastupa glumaca:
– Radili su mjesecima sa trenerom dijalekta Tanerom Maršal da usavrše svoje akcente. AI tehnologija je korišćena samo u uređivanju dijaloga na mađarskom jeziku, posebno da bi se precizirali određeni samoglasnici i slova radi tačnosti. Nijedan dijalog na engleskom jeziku nije promijenjen. Ovo je bio ručni proces koji su uradili naš zvučni tim u postprodukciji. Cilj je bio da se očuva autentičnost nastupa Ejdrijana i Felisiti na drugom jeziku, a ne da se zamjene ili preinače i da se radi sa najvećim poštovanjem prema zanatu.
Veliki dio dijaloga u filmu je na mađarskom. U svom intervjuu je Jančo, koji je pohvalio Broudijev i Džonsov nastup, rekao da su bila potrebna mala podešavanja da bi se poboljšali specifični mađarski vokalni zvuci kako bi bili što precizniji za izvorne govornike.
– Ja sam maternji govornik mađarskog i znam da je to jedan od najtežih jezika za naučiti da se izgovori. Ako dolazite iz anglosaksonskog svijeta, određene zvukove može biti posebno teško razumijeti – rekao je Jančo.
“Ovo ne bi trebalo da bude kontroverzno”
Pod strogim budžetskim ograničenjima — ceo budžet za film bio je manji od 10 miliona dolara — filmski stvaraoci su koristili vještačku inteligenciju da bi poboljšali isporuku dijaloga. Jančo je rekao da su Brejdi i Džons snimili sopstvene glasove za vještačku inteligenciju i da je on kao model unio izvorni mađarsku isporuku dijaloga u sistem.
– Bili smo veoma pažljivi u održavanju njihovih nastupa. To je uglavnom samo zamena slova tu i tamo – rekao je Jančo, koji je proces opisao kao bliži uređivanju dijaloga nego bilo čemu kreativnom.
– Ovo možete sami da uradite u ProTools-u, ali imali smo toliko dijaloga na mađarskom da smo zaista morali da ubrzamo proces inače bismo i dalje bili u postprodukciji.
Jančo je rekao da je Generativna AI takođe korišćena za sekvencu na kraju filma, kao dio inspiracije za seriju arhitektonskih crteža i gotovih zgrada koje je navodno dizajnirao Broudijev lik, izmišljeni arhitekta Laslo Tot. Sami dizajni su bili ručno nacrtani.
– U industriji je kontroverzno govoriti o vještačkoj inteligenciji, ali ne bi trebalo da bude. Trebalo bi da vodimo veoma otvorenu diskusiju o tome koje alate AI može da nam pruži. Nema ničega u filmu koji koristi AI što ranije nije urađeno. To samo čini proces mnogo bržim. Koristimo veštačku inteligenciju da kreiramo ove male detalje za koje nismo imali novca ili vremena da ih snimimo – kaže Jančo.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu