Ko ne mora, nek ne kreće na put s kraja na kraj Banjaluke. Može se zaglaviti u koloni automobila. Pogotovo je gusto u blizini najvećih šoping centara.
A zašto je sav taj silni svijet nagrnuo u kupovinu? Privukli su ih šareni izlozi i obavještenja o primamljivim sniženjima, do čak 70 odsto.


Najviše se kupuje odjeća i obuća, ali pojedini trgovci se ipak žale da ima više “šetača”, koji gledaju i mjerkaju, nego ozbiljnih mušterija spremnih da odriješe kesu.
A pojedini kupci se, opet, žale da sniženja nisu onakva kava su očekivali i kakva se nude u trgovinama na zapadu. Svi se žale, ali niko ne odustaje.



Crni petak je, podsjećamo, američki običaj. Nastao je u SAD, kako bi se nakon Dana zahvalnosti, koji se uvijek praznuje posljednjeg četvrtka u novembru, nastavilo slavljeničko raspoloženje.
Ovaj “praznik” podstiče konzumerizam i osjećaj obilja, a trgovcima služi da rasprodaju robu, kako bi ispraznili skladišta i napravili mjesta za nove artikle za predbožićnu kupovinu.
Na naše prostore se proširio nakon raspada Jugoslavije.
Zaštitnici potrošača upozoravaju kupce da dobro otvore oči i da ne nasjedaju na bravure pojedinih trgovaca, koji uoči Crnog petka podignu cijene, da bi potom mušterije privukli impresivnim sniženjima.
A psiholozi upozoravaju da se prekomjernom kupnjom, koja ponekad premašuje mogućnosti kućnog budžeta, mnogi nadoknađuju emotivnu prazninu.
Bilo kako bilo, kupoholičari večeras – uživaju.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu