Svijet

(VIDEO, FOTO) Godišnjica nestanka PODMORNICE TITAN: Nedavno otkrivena istina o posljednjim minutima putnika

Smrtonosna implozija eksperimentalne podmornice Titan, koja se dogodila prije godinu dana na putu plovila ka olupini Titanika, nije umanjila želju za istraživanjem okeana - iako su mnoga pitanja o toj katastrofi i dalje bez odgovora.

Podmornica Titan
FOTO: CBS NEWS /YOUTUBE/SCREENSHOT

U utorak će biti godinu dana otkako je Titan nestao na putu ka olupini u sjevernom Atlantiku. Poslije petodnevne potrage, koju je budno pratio cijeli svijet, nadležni su objavili da je podmornica uništena i da je svih petoro putnika u njoj poginulo.

Pitanje je da li je mogla da se izbjegne katastrofa sa Titanom, koji je bio neobičnog dizajna i nije bio podvrgnut nezavisnim provjerama koje su standardne za tu industriju, jer je izumitelj podmornice to odbijao.

Američka Obalska straža je ubrzo počela istragu o tome šta se dogodilo, ali zvaničnici kažu da će biti potrebno više od 12 mjeseci kako bi se otkrilo šta se desilo, a javnost još najmanje dva mjeseca neće biti obaviještena o tome šta je utvrđeno u istrazi.

Ali, istraživanja u dubokim vodama se nastavljaju.

Jedna kompanija iz Džordžije planira spust do olupine Titanika uz pomoć plovila kojim se upravlja daljinski, a milijarder iz Ohaja je objavio da u 2026. planira odlazak mini podmornice sa dvoje ljudi do Titanika. Mnogi koji istražuju okean rekli su za AP da veruju da će se ekspedicije nastaviti i poslije katastrofe sa Titanom.

– Naučna zajednica i dalje želi da istraži okean i nisam vidio da se ta želja smanjila – rekao je Greg Stoun, istraživač okeana i prijatelj Stoktona Raša, vlasnika podmornice Titan, koji je bio među poginulima.

Kompanija OceanGate, čiji je bio Titan, obustavila je rad u julu prošle godine. Portparol kompanije nije žeio da daje izjave za AP.

Dejvid Konkenon, nekadašnji savjetnik u kompaniji, rekao je da će godišnjicu obilježiti sa ljudima koji su ranije učestvovali u ekspedicijama Titana – naučnicima, volonterima, specijalistima. Mnogi od njih, uključujući i članove tima sa broda Polar Prince koji je pratio Titan, nisu još razgovarali sa Obalskom stražom, kaže on.

– Stokton Raš je bio ozloglašen u javnosti, kao i svi povezani sa kompanijom OceanGate. Ja čak nisam ni bio tamo, a dobijao sam prijetnje smrću. Podržavamo se međusobno i čekamo da nas nadležni pozovu na razgovor. Svet je nastavio dalje, ali porodice onih koji su najviše pogođeni i dalje žive sa ovom tragedijom svaki dan – rekao je.

Podmornica Titan je registrovala promjene na olupini Titanika i razvoj podvodnog ekosistema od 2021. godine.

Posljednji zaron desio se 18. juna 2023, u nedjelju ujutro. Podmornica je ubrzo izgubila kontakt sa matičnim brodom.

Spasioci su krenuli čamcima u potragu, aktivirana je i druga oprema i pretraživano je područje od oko 700 kilometara južno od Njufaundlenda, prenosi “Glas Amerike”.

Američka mornarica je tog dana obavijestila Obalsku stražu da je zabilježila zvučni signal koji je djelovao kao implozija ili eksplozija, u vrijeme kada je Titan izgubio kontakt sa matičnim brodom, rekao je jedan anonimni pripadnik mornarice za AP.

Obalska straža je 22. juna objavila da je kod olupine Titanika i na dnu okeana pronađen otpad, za koji se sumnjalo da su dijelovi podmornice. Od tada su pronađeni i ostaci ljudskih tijela, kao i drugi dijelovi podmornice.

U imploziji su, osim Raša, poginuli i otac i sin pakistanskog porijekla, Šazada i Sulejman Davud, britanski avanturista Hamiš Harding i ekspert za Titanik Pol-Anri Nargole.

– I tada i danas, ovo nas duboko pogađa na jednom veoma ličnom nivou – rekao je predsjednik Kluba istraživača Ričard Geriot.

On vjeruje da, čak i da Titan nije implodirao, spasioci ne bi mogli na vrijeme da stignu na mjesto nesreće. Tragedija je uhvatila Obalsku stražu nespremnu, zbog čega je značajno napraviti detaljne planove potrage i spasavanja pre svake ekspedicije. Njegova organizacija je osnovala radnu grupu koja se time bavi.

Geriot vjeruje da je svijet u novom “zlatnom dobu istraživanja” zahvaljujući tehnološkom napretku i tragedija Titana to nije uništila.

Sa njim je saglasna i veteranka u istraživanju velikih dubina, Kejti Krof Bel.

Ona kaže da je implozija Titana pokazala koliko je važno pratiti sve standarde i sprovoditi stroge testove, ali ističe i da je poštovanje bezbjednosnih protokola u toj oblasti generalno dobro već decenijama.

Geriot kaže da će godišnjica stradanja petoro članova posade podmornice biti obilježena ove godine u Portugalu, na godišnjem Globalnom samitu istraživača.

– Napredak se nastavlja. Mogu sa sigurnošću da kažem da ćemo moći da nastavimo – rekla je, prenosi Glas Amerike.

Lažni transkripti poginulih putnika

Nedavno je objavljeno da je navodni zapis posljednjih riječi članova posade podmornice “Titan” proglašen lažnim.

Federalni tim istražitelja “nije našao dokaze” da je petoro putnika podmornice kobnog 18. juna 2023. bilo svjesno predstojeće eksplozije, prema Njujork tajms. Transkript, koji je počeo da cirkuliše internetom svega nekoliko dana nakon nestanka podmornice u Atlantskom okeanu, izlaže detaljni vremenski okvir navodnih dešavanja i razgovora uoči implozije.

Uvjeren sam da je to lažni transkript. Izmišljen je – rekao je kapetan Džejson Nojbauer, penzionisani pripadnik američke Obalske straže, koja je prošlog juna pokrenula istragu implozije, i predsjednik Istražnog odbora marinaca.

Transkript koji je kružio internetom nakon nestanka “Titana” sugeriše da su putnici podmornice upozorili svoj matični brod na alarme koji su se aktivirali u plovilu nedugo prije implozije. Ali, federalni istražitelji su dobili zapise o stvarnim komunikacijama između podmornice i matičnog broda “Polarni princ”, koji očigledno opovrgava tačnost viralnog transkripta, piše “Pipl”.

– Neko je to uradio dovoljno dobro da djeluje uvjerljivo – rekao je Nojbauer.

Bonus video

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu