Kultura

(VIDEO, FOTO) Kako je slavni Edgar Dega stigao u Banjaluku: Intrigantna priča o izložbi "Figure u pokretu", događaju decenije u kulturi RS

Jedinstvena izložba skulptura „Figure u pokretu“ slavnog francuskog imresioniste Edgara Degaa biće otvorena sutra u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske u Banjaluci.

(VIDEO, FOTO) Kako je slavni Edgar Dega stigao u Banjaluku: Intrigantna priča o izložbi "Figure u pokretu", događaju decenije u kulturi RS
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Kako je saopšteno iz ove institucije kulture, izložba se organizuje se povodom 190 godina od rođenja slavnog impresioniste, te predstavlja posebnu čast i priznanje za MSU RS.

Kako navode, Izložba je realizovana u saradnji sa Galerijom “The Hub of Fine Arts” iz Mostara i dio je velike zbirke MTA fondacije iz Izraela, koja je omogućila da se skulpture Edgara Degaa prvi put predstave u Republici Srpskoj.

U petak, 6. decembra u 19 časova izložba će biti predstavljena javnosti stručnim vođenjem dr Danijele Ucović, kustoskinje izložbe i dr Sarite Vujković, direktorice Muzeja.

Mnogi ljubitelji umjetnosti su ocijenili da je ova izložba kulturni događaj decenije u Republici Srpskoj, jer će biti izložen cjelukupni vajarski opus jednog od najznačajnijih francuskih likovnih umjetnika.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

I Sarita Vujković, dorektorka MSU RS, za Srpskainfo kaže da ovaj muzej do sada nije imao izložbu autora tako značajnog u istoriji umjetnosti, kao što je Dega.

– On je jedan od vodećih francuskih impresionista, a skulpture je radio u poznijoj životnoj dobi, kad je već bio slijep. Njegova najznačajnija skulptura “Mala četrnaestogodišnja plesačica”, jedina je koju je umjetnik za života izložio, ali pošto nije dobro primjljena, ostale skulpture Edgara Dega su ostale u njegovom ateljeu – objašnjava Sarita Vujković.

Pročitajte još

Nakon njegove smrti, skulpture velikog impresioniste, koje su bile, ustvari, voštane figure, od propasti su spasili njegovi nasljednici, tako što su ih poslali u livnicu, da ih izliju u bronzi.

neka od djela, poput “Male plesačice”, izlivena su u više primjeraka, tako da danas ova skulptura krasi Orsaj, njujorški Metropoliten i mostarski “The Hub of Fine Arts”.

Bronzano blago, koje čine 74 skulpture znamenitog francuskog impresioniste, Banjalučni će moći da vide u svom gradu do 30. januara.

FOTO: MSURS/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: MSURS/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

A kako je Edgar Dega, jedan od najznačajnijih likovnih umjetnika s početka 20. vijeka, “doplovio” u Banjaluku?

U pitanju je “izraelsko – mostarska veza”, koja vodi, ne preko bronze, nego preko – aluminijuma.

Naime, kada je prije 4 godine izraelski biznismen Amir Gros Kadiri preuzeo fabriku “Aliminij” u Mostaru, on je u grad na Neretvi preselio i svoju, odnosno umjetničku zbirku u posjedu MTA fondacije, vrijednu nekoliko stotina miliona evra.

– Dio te zbirke su i djela Edgara Degaa, koja su izlagana i u drugim prestižnim muzejima u regionu, poput Hlovićevih dvora u Zagrebu – kaže Sarita Vujković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu