Poruka koju želimo da pošaljemo odavde jeste – neka Beča, Budimpešte i Zagreba, ali evo i Banjaluke. Mi imamo ambiciju da u regionu ali i dalje od toga, budemo prvi i najbolji po pitanju manifestacija tokom praznika – rekao je Stanivuković na otvaranju manifestacije “Zimzobal” i “Banjalučke zime”.
Istina, Banjaluka se u posljednjih nekoliko godina ozbiljno “upisala” na kartu gradova sa takozvanim adventskim turizmom, koji podrazumijeva organizovanje prazničnih sajmova, svečanosti, koncerata i ostalih sadržaja, koji privlače turiste tokom zimskih praznika.
Večerašnji hepening, sa više od 500 lampiona, spektakularnim dolaskom Djeda Mraza, okićenim centrom grada… izgledao je više nego privalčno. I privukao je hiljade posjetilaca.
– Nikad nismo imali veći broj ljudi koji dolaze u Banjaluku, iz svih krajeva Republike Srpske, BiH, regiona i šire. Imamo više lampica, više kućica, veći broj dijelova grada, koji su ukrašeni. Sve što smo radili prošle godine smo udvostručili, a u odnosu na prije dvije godine ove godine smo utrstručili. Zadali smo sebi maksimalne ciljeve, ali dogodine ćemo ih prestići – rekao je Stanivuković.
Podsjetio je da su svi smještajni kapaciteti u gradu popunjeni u narednih 45 dana.




Pohvalio se i direktor Gradske razvojne agencije, Neven Stanić.
– Mjesecima smo radili da bismo napravili ovo što vidite, da pripremimo sav sadržaj, sve manifestacije. Naš cilj je da svake godine Zimzobal privuče što više turista iz regiona, Evrope i šire. Da bismo mogli da ih privučemo, obezbijedili smo 22 kućice na “Zimzobalu”, dodatni sadržaj za djecu, više od 300 sati raznih sadržaja: koncerata, radionica, animacija, after vork partija – rekao je Stanić.
Uprkos plemenitoj namjeri gradskih vlasti i turističkih poslenika da privuku turiste “iz regiona, Evrope i šire”, mnogi smatraju da je malo pretjerano upoređivati “Zimzobal” i Banjaluku sa adventima u Zagrebu i Beču.
Podsjećamo, na Adventu u Zagrebu prošle godine je samo jednu lokaciju, popularno “Fuliranje”, posjetilo rekordnih 300.000 turista.
Porediti Advent u Beču, jedno od najpoznatijih prazničnih manifestacija na svijetu, sa banjalučkim svečanostima, nije baš primjereno. Bečki advent ima, podsjetimo, više od 3 vijeka tradicije i okuplja milione turista.
Banjaluka, naravno, ima svoje mjesto u cijeloj toj šarenici, o čemu svjedoče i podaci da ne samo Slovenci, nego i posjetioci iz šarmantnih srednjeevropskih gradova, poput Pečuja ili Subotice, o praznicima pohode Banjaluku.



Šta je to što ih privlači u grad na Vrbasu? Prije svega pristupačne cijene, odnosno dobar odnos cijene i kvaliteta. Dobra hrana, piće, zabava za mnogo manje evra nego bilo gdje u širem komšiluku mamac su za mnoge.
“Na pola puta do Beograda, a upola jeftinije”- ovim su sloganom prije desetak godina turistički radnici iz Banjaluke krenuli u ofanzivu na goste iz Slovenije, zadivljene beogradskim kafanama i splavovima. Za Slovencima su došli i drugi, pogotovo što je ponuda obogađena, a cijene nisu rasle istim tempom kao u EU.
Ali, ni cijene banjalučke nisu više što su nekad bile. Pogotovo su “problematične” cijene smještaja. Pojedini iznajmljivači koriste nesrazmjer između sve većeg interesovanja turista za novogodišnje praznike u Banjaluci i još uvijek skromnih smještajnih kapaciteta.
Kako su mediji nedavno objavili, pojedini iznajmljivači apartmana i stanova na dan su dijene podigli za čak 9 puta! Apartman koji je u novembru koštao 60 maraka, u novogodišnjoj će biti iznajmljen za 554 KM. A ima i privatnih apartmana po cijeni od 1.000 do 1.300 KM.
Naravno, svaka roba ima svog kupca, ali za tolike pare može se noćiti i u Zagrebu, a možda čak i u Beču. A ti gradovi ipak nude mnogo više prazničnog šareniša, bogatiju tradiciju, raznolikije sadržaje…
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu