Ovaj raskošni cvijet, poznat po svojim delikatnim i intenzivnim bojama, simbolizuje entuzijazam, ljubav i sreću, a u vazi liči na svoju rođaku ružu i unosi mnogo radosti u dom.
Ime ranunkula, odnosno ranunculus, potiče od latinskog izraza koji znači žaba, a vezuje se za njeno prirodno stanište – močvarno područje u kojem raste.
ready for ranunculus season. i am a sucker for ranunculus, my all-time favorite flower pic.twitter.com/w9cwqWB4Sn
— KG 💬 (@klassy) March 1, 2025
Njihove bogate nijanse, od pastelnih tonova do živopisnih crvenih, ružičastih i narandžastih, čine ih neodoljivim dodatkom svakom enterijeru, piše Zadovoljna.hr.
Vreme sadnje ranunkule počinje u martu, pa imajte to na umu ako želite da ukrasite svoju baštu ovim divnim cvjetom.
Postoji nekoliko stotina vrsta cvjetova ranunculusa, a većina njih cvjeta sredinom proljeća ili u kasno proljeće. Ovaj cvijet plijeni svojim živim, lijepim bojama, od bijele, žute i zlatno žute do ružičaste, losos narandžaste do crvene.
Zbog svoje romantične ljepote, ranunculus se često poredi sa ružom i božurom – kao sestrica ova dva očaravajuća cvijeta.
Pored buketa, sve češće ga vidimo i kao dekorativni element na svečanim trpezama i u minimalističkim aranžmanima koji naglašavaju njegovu prirodnu ljepotu, zbog čega je ovaj cvijet dobio ovu laskavu titulu.
Bilo da se daje voljenoj osobi, prijatelju ili članu porodice, ranunkula nosi sa sobom jaku simboliku pozitivnih emocija. Njena luksuzna cvjetna struktura i dug vijek u vazi, u kojoj može da opstane i do 12 dana, čine je idealnim izborom za izražavanje ljubavi, poštovanja i zahvalnosti.
Izbor lokacije i svetlosti
Ranunkule vole svjetlost, ali ne podnose direktno sunčanje koje može izazvati sagorijevanje njihovih delikatnih latica. Idealno je da se biljka postavi na mjestima koja su umjereno osvijetljena. Ako se gaji u saksiji na balkonu, postavite je tako da ne bude izložena jakom podnevnom suncu, već na mjestu koje ima dovoljno prirodne svjetlosti tokom dana, ali i neko zaklonjeno područje.
Ranunculus😍#FlowersOfX #nature #NaturePhotography #gardening #gardens #Norway #FlowersOnX #GardeningX #NaturePhoto pic.twitter.com/2RaaClD6FO
— GardeninNorway (@gardeninNorway) March 2, 2025
Ranunkule najbolje uspijevaju u dobro dreniranim, laganim i plodnim zemljištima. Idealno je koristiti mješavinu komposta i pijeska kako bi se obezbijedila dobra drenaža, čime se sprečava zadržavanje viška vlage u korenu. Ove biljke ne podnose stojeću vodu, pa je vrlo važno osigurati da saksija ili gredica ima odgovarajući drenažni sistem, kako bi višak vode mogao da odlazi.
Zalivanje i vlažnost
Ranunkule vole umjerenu vlažnost, ali prekomjerno zalivanje može dovesti do truljenja korijena. Najbolje je zalivati biljku kad se gornji sloj zemlje osuši, vodeći računa da se ne stvori stagnacija. Tokom ljetnjih mjeseci, kada su temperature više, biljka će možda zahtijevati češće zalivanje, ali uvijek obratite pažnju da ne preterate.
Pored toga, biljkama nije potrebna pretjerana vlažnost vazduha, ali povremeno prskanje listova može doprinijeti njihovom zdravlju.
Ranunkule su najprikladnije za umjerene temperature. Idealno je da temperatura tokom dana bude između 15 i 20 stepeni Celzijusa. Zimi, ovu biljku treba držati na mjestu gdje je zaštićena od mraza. Ukoliko se gaji u saksiji, može se unijeti unutra kada dođe hladno vrijeme.

Prihranjivanje
Kako bi ranunkula lijepo rasla i cvjetala, važno je pružiti joj odgovarajuću ishranu. Dobar način za to je korišćenje tečnog đubriva sa visokim sadržajem kalijuma i fosfora, što podstiče cvjetanje.
Prihranjivanje je najbolje obaviti svaka dva do tri nedjelje tokom perioda aktivnog rasta i cvjetanja.
Nakon što ranunkula završi sa cvjetanjem, obavezno odstranite uvenuće cvjetove kako bi biljka mogla da usmjeri energiju na rast i razvoj novih cvjetova. Takođe, orezivanje suvih i oštećenih listova pomoći će u održavanju estetike biljke i sprečiti širenje bolesti.
Zimska njega i priprema za sljedeću sezonu
Ranunkula je višegodišnja biljka, ali se često gaji kao jednogodišnja zbog svojih zahtjevnih uslova za prezimljavanje.
U klimama sa hladnim zimama, preporučuje se vađenje lukovica iz zemlje nakon što biljka prestane da cvjeta, i čuvanje lukovica na suvom i hladnom mjestu tokom zime. U proljeće, lukovice se ponovo sade na početku sezone.
Za one koji žele da uživaju u ranunkulama tokom cijele godine, dobra je opcija sadnja novih lukovica svake godine, prenosi zadovoljna.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu