Tužilac za organizovani kriminal, poslije saslušanja šestoro uhapšenih u Srbiji, predložio je sudiji za prethodni postupak Posebnog odjeljenja Višeg suda u Beogradu da im odredi pritvor do 30 dana, zbog opasnosti od bjekstva, kao i opasnosti da bi boravkom na slobodi ponovili krivično djelo.
– Javno tužilaštvo za organizovani kriminal donijelo je naredbu o sprovođenju istrage u odnosu na osumnjičene Savu Osmana, Aćifa Bihorca, Zorana Baloga, Ivana Ž. Petrovića, Ivana I. Petrovića, kao i Slobodana Novakovića zbog sumnje da su od novembra 2023. do hapšenja, na teritoriji Srbije i Sjeverne Makedonije izvršili krivična djela udruživanje radi vršenja krivičnih djela i falsifikovanje novca – potvrđeno je iz tužilaštva.
Nezvanično, Ivan Ž. Petrović i Ivan I. Petrović su otac i sin, rodom iz Subotice.
Inače, šestoro pripadnika grupe, među kojima su i organizator i njegov sin, uhapšeno je u Sjevernoj Makedoniji.
– Takođe, doneseno je rješenje da se protiv ostalih petoro osumnjičenih, među kojima je i organizator kriminalne grupe Zajed Bajrami, postupak vodi u Sjevernoj Makedoniji – dodaje sagovornik.
Inače, o međunarodnoj akciji oglasilo se i makedonsko tužilaštvo koje je otkrilo da je prilikom pretresa pronađena i oduzeta gotovina u iznosu od oko milion evra, kao i američki dolari, švajcarski franci, izraelski šekeli, hrvatske kune, albanski lek, švedske krune i ruske rublje.
– Svaki član grupe imao je određenu ulogu u planiranju i izvršenju krivičnog djela. Prvoosumnjičeni je u stanu u naselju Čair, koji je nazvao svojom “kancelarijom”, zajedno sa sinom izrađivao lažni novac u apoenima od 50, 100 i 200 evra i iz Turske nabavljao lažne novčanice u apoenima od 500 evra i 100 američkih dolara. Treći, četvrti i šesto osumnjičeni i preostali članovi grupe – državljani Srbije za koje se vodi postupak u Republici Srbiji, svaki u svojoj ulozi, pronašli su zainteresovane za kupovinu falsifikovanih novčanica i prevozili ih i distribuirali kupcima u Sjevernoj Makedoniji i Srbiji. Peti osumnjičeni je imao zadatak i da proizvodi mašine za pravljenje falsifikovanog novca, gravirane ploče koje imitiraju bezbjednosna obilježja na novcu, kao i specijalne mašine sa induktorima, kao i održavanje mašina, prese, ploča i drugih predmeta za izradu falsifikata – navodi se u saopštenju makedonskog tužilaštva.

Organizator grupe je, kako se dodaje, djelimično falsifikovani novac zamijenio gotovinom, a dijelom transakcijom na račun u banci, kao i brzim prenosom novca na ime supruge i sina, a potom legalizovao tako što je uzimao kredit od banke ili finansijskih institucija. Dio novca je uplatio kao platu preko pravnog lica, dio uložio u nekretnine i pokretnu imovinu, a veći dio prebacio na račun e-novčanika za trgovanje kriptovalutama.
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal, podsjetimo, prije dva dana je saopštilo da su na teritoriji Srbije obavljeni pretresi na osam lokacija u Novom Pazaru, Novom Sadu, Subotici i Bačkom Monoštoru.
– Ova organizovana kriminalna grupa se sumnjiči da je na teritoriji Srbiji djelovala i stavljala falsifikovane novčanice u promet i to u iznosu od 119.259 evra, čime su pripadnici ove organizovane kriminalne grupe pribavili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 38.850 evra – piše u saopštenju.
Rezultati pretkrivičnog postupka pokazuju da je ukupno oko miliona i po falsifikovanih evra koji potiču iz ilegalne štamparije u Skoplju stavljeno u promet na teritoriji Republike Srbije, Republike Sjeverne Makedonije i drugih evropskih zemalja.
– Za godinu i po dana uspjeli su da puste u promet 1.500.000 lažnih evra. Na taj način su se obogatili i stvorili sebi uslove za luksuzan život – kaže izvor za Kurir i dodaje da su dio novca osumnjičeni ulagali u kupovinu skupocjenih automobila, firmirane garderobe i satova.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu