Poslije ruskog napada, Ukrajina pokušava da popravi veliku rupu u zaštitnom poklopcu nuklearne elektrane u Černobilju, ali za sada, taj proces je prilično složen i zahtijeva novca.
Ukrajinske vlasti nedjeljama traže načine da zatvore veliku rupu u zaštitnom poklopcu iznad oštećenog bloka 4 ugašene nuklearne elektrane Černobilj, izazvanu ruskim napadom.
U noći 14. februara, ruski dron je probio zaštitnu barijeru u nuklearnoj elektrani u Černobilju, poznatu i kao “Nova bezbjedna zatvorenost” (NSC). Nakon toga je izbio požar koji je pričinio znatnu štetu na krovnoj konstrukciji. Požar je ugašen tek 7. marta, tri nedjelje nakon udara.
– Primarni zadatak je zatvaranje rupe veličine oko 15 kvadratnih metara, ali i više od 200 malih rupa koje je Državna agencija za vanredne situacije izbušila na krovu tokom akcije gašenja požara – izjavio je Grihori Iščenko, direktor ukrajinske državne agencije odgovorne za upravljanje zonom isključenja oko elektrane u Černobilju.




Prema riječima Iščenka, stručnjaci istraživačkih instituta stići će na lice mjesta u narednih nekoliko dana i započeti testiranje zaštitne kupole.
– Preliminarne preporuke o popravkama trebalo bi da budu dostupne u roku od mjesec dana – rekao je stručnjak za Dojče vele .
Kako otkloniti sve štete
Zaštitna kupola izgrađena je preko starih takozvanih sarkofaga, privremenih zaštitnih školjki. Namijenjena je sprječavanju širenja radioaktivnog zračenja iz bloka 4 nuklearne elektrane u Černobilju, koji je eksplodirao 26. aprila 1986. godine.
Za njenu izgradnju, 45 zemalja donatora udružilo se sa Ukrajinom i prikupilo više od milijardu i po evra, a u projekat je bilo uključeno 10.000 ljudi iz 40 zemalja. Od potpisivanja ugovora do puštanja u rad novog zaštitnog poklopca 2019. godine prošlo je skoro dvanaest godina.
Iščenko kaže da još nema preliminarne procjene štete koju je prouzrokovao ruski napad. Nadležni istraživački instituti bi nakon uviđaja napravili odgovarajući obračun.
Nivo radijacije normalan
– Nivoi radijacije su normalni. Osoblje nastavlja da radi po starom. Samo sistem za kontrolu pritiska više ne radi, a mjeri se malo povećana vlažnost. To je zbog udara i pada pritiska ispod trupa, koji više nije hermetički zatvoren – objašnjava Iščenko.
Može li radioaktivnost da iscuri
Prema mišljenju stručnjaka, pad pritiska u zaštitnoj kupoli ne predstavlja neposrednu pretnju, ali postoje druge opasnosti.
– Trenutno je nemoguće bezbjedno demontirati stari sarkofag, koji je 1986. godine odmah poslije katastrofe postavljen iznad uništenog bloka elektrane – kaže Dmitro Humenjuk iz Državnog naučno-tehničkog centra za nuklearnu i radijacionu bezbjednost Ukrajine.
During the night of 13-14 Feb, at around 01:50, IAEA team at the Chornobyl site heard an explosion coming from the New Safe Confinement, which protects the remains of reactor 4 of the former Chornobyl NPP, causing a fire. They were informed that a UAV had struck the NSC roof. pic.twitter.com/Ee5NSRgDo8
— IAEA – International Atomic Energy Agency ⚛️ (@iaeaorg) February 14, 2025
Upravo za tu svrhu izgrađen je novi zaštitni poklopac – jer je stari sarkofag bio dotrajao. U njemu se nalazi još 18 nestabilnih greda i postoji bojazan da bi se u svakom trenutku mogla srušiti jedna od tri glavne poprečne grede.
– Ukoliko bi se dijelovi konstrukcije urušili ispod sada oštećenog zaštitnog poklopca, podigla bi se radioaktivna prašina – kaže Humenjuk i dodaje da to može dovesti do oslobađanja radioaktivnosti.
– U ovom trenutku zaštitni omotač ne ispunjava svoju funkciju, odnosno zadržavanje produkata fisije ispod reaktora – kaže stručnjak.
Ali stručnjaci naglašavaju da to ne znači da građani sada moraju da prave zalihe tableta joda ili da traže načine za evakuaciju ako je potrebno.
Međutim, žale što su svi napori međunarodne zajednice, koja je prikupila novac za izgradnju zaštitnog skloništa, sada praktično uzaludni, prenosi Dojče vele.
Kako se rupa može zatvoriti
– Oštećenu školjku će biti nemoguće zavariti i sanirati na licu mjesta jer su nivoi radijacije tamo veoma visoki i radnici bi bili previše izloženi. Zaštitna školjka je postavljena malo dalje i klizila je po šinama preko starog sarkofaga. S obzirom na to da su šine sada demontirane, moramo da uradimo nešto drugo – objašnjava Dmitro Humenjuk.
Ali Jan Vande Put iz Grinpisa, nevladinog međunarodnog udruženja ekoloških aktivista u Ukrajini, vidi samo jedan način da se nastavi rad na izolaciji.
– Zbog visokog nivoa radijacije iznad sarkofaga, cjeli černobiljski kontejner će vjerovatno morati da se vrati željeznicom tamo gdje je instaliran prije nego što se izvrše skupe popravke – objašnjava on.
Prema riječima ovog stručnjaka za nuklearnu energiju, još uvijek je potpuno nejasno koliko će ovi radovi koštati.
Kako je objavljeno na sajtu nuklearne elektrane u Černobilju, predstavnici Evropske banke za obnovu i razvoj su 18. marta posjetili Černobilj, pregledali tehničke objekte i prostor ispod zaštitnog omotača i razgovarali sa predstavnicima rukovodstva nuklearke.
U početku će za stručnu procjenu štete biti stavljeno na raspolaganje 400.000 evra sa računa Međunarodne černobiljske saradnje (ICCA), kojim upravlja Evropska banka, prenosi Jutarnji list.
Uprkos ozbiljnosti oštećenja, stručnjaci poručuju da trenutno nema opasnosti za širu javnost, ali da su hitne sanacione mjere neophodne kako bi se spriječile dugoročne posljedice.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu