Svijet

(VIDEO, FOTO) Ostrvo sravnjeno sa zemljom: Ciklon Čido pogodio Majot, strahuje se da IMA HILJADU MRTVIH, ljudi traže članove porodice na mrežama

Prefekt francuskog prekomorskog departmana Majot Fransoa Gzavije Biuvil izjavio je danas da je ciklon Čido na tim ostrvima izazvao "sigurno nekoliko stotina" smrtnih slučajeva, a da broj stradalih može da dostigne i "nekoliko hiljada".

Jak ciklon pogodio Francusku
FOTO: ETAT-MAJOR DES ARMEE HANDOUT/EPA

On je precizirao da “veoma teško” dati konačnu procjenu razarajućih posljedica ciklona na nekoliko ostrva u departmanu Majot, koja se nalaze kod jugoistočne obale Afrike, prenijela je televizija BFM.

On je dodao da će biti “veoma teško dati konačnu procenu” o broju žrtava, s obzirom na to da muslimanska tradicija, koja je ukorijenjena u stambenim područjima koja su potpuno uništena, nalaže da preminuli budu sahranjeni “u roku od 24 sata”.

Jedna bolnica izvijestila je o 246 povrijeđenih i još devet u kritičnom stanju.

Hitne službe otklanjaju posljedice ciklona

U francuskoj prekomorskoj teritoriji Majot u Indijskom okeanu, koju je pogodio ciklon Čido i odnio, kako se strahuje, čak hiljade života, radnici hitnih službi danas angažovani su na tome da vrate u funkciju osnovne usluge.

Od sinoć je na Majot počela da avionima pristiže i pomoć iz Francuske, prenio je Rojters. Francuska je poslala 1.600 policajaca i žandara kako bi pomogli lokalnim spasiocima i vatrogascima sa Majotea i obližnjeg Reuniona. Zalihe hrane i medicinske opreme dostavljaju se vojnim avionima i brodovima, prenosi Index.hr.

Majot, s populacijom od nešto više od 300.000 ljudi, uključujući više od 100.000 nedokumentovanih migranata, najsiromašnija je francuska regija. Smještena je oko 8000 kilometara od Pariza, a ostrvo se već godinama bori sa siromaštvom, sušama, nezaposlenošću, nestašicama vode i nasiljem lokalnih bandi.

Najjača oluja koja je pogodila ostrva u posljednjih 90 godina

Prema prognozama Meteo-Fransa, Čido je najjača oluja koja je pogodila ostrva u poslednjih 90 godina.

Vjetrovi brzine preko 200 km/h odnosili su krovove kuća i uništili brojne zgrade. Glavna vazdušna luka i bolnica takođe su pretrpjele veliku štetu, navodi Index.hr.

Pročitajte još

“Ovo je kao nakon nuklearnog rata”

Snimci francuske žandarmerije prikazuju uništene stotine improviziranih kuća razbacanih po brdima.

– Ono što doživljavamo je tragedija. Osjećate se kao da ste u posljedicama nuklearnog rata. Video sam celu četvrt kako nestaje – rekao je jedan stanovnik glavnog grada Mamoudzoua, Mohamed Ismael.

Oluja je blokirala pristup dvema trećinama ostrva, što otežava dostavu pomoći i potragu za preživjelima.

“Sve je sravnjeno sa zemljom”

– Ne smijemo miješati sela koja su odsečena od komunikacije i sirotinjske četvrti, gdje su šanse za preživele minimalne. Sve je sravnjeno sa zemljom – rekla je Estel Jusufa, predstavnica Majota.

Mnogi očajni članovi porodica koriste društvene mreže kako bi pronašli informacije o svojim najmilijima, s obzirom na to da su komunikacijske mreže bile gotovo potpuno nedostupne više od 36 sati.

– Situacija je katastrofalna, apokaliptična. Izgubili smo sve. Cijeli hotel je potpuno uništen. Kao da je atomska bomba pala na Majot – izjavio je za francuski BMFTV Bruno Garsija, vlasnik hotela “Karibu” u glavnom gradu Mamoudzouu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu