Naziv ovogodišnjeg programa obilježavanja sjećanja na stradale Srbe u srednjem Podrinju i Birču je “33 godine zločin bez kazne”.
Pomen se daje svim srpskim žrtvama iz srednjeg Podrinja i Birča u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, a organizuje se povodom 33 godine od velikog stradanja Srba na Petrovdan 1992. godine u selima oko Srebrenice i Bratunca, kada je ubijeno 69 i zarobljeno 22 vojnika i civila, od kojih niko nije preživio, a desetoro se još vode kao nestali.
U porti Crkve Uspenja Presvete Bogorodice u Bratuncu služena je Sveta arhijerejska liturgija koju služi Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije. Patrijarhu Porfiriju saslužuju Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom i više arhijereja Srpske pravoslavne crkve.
Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije poručio je danas da je srpski narod disao, mislio i radio kao jedan kada god je bio vjeran sebi, Jevanđelju i Svetom Savi.
– Tada je naš narod uzrastao i sijao i sebi iznutra i čitavom svetu- istakao je patrijarh Porfirije nakon liturgije u porti Hrama Uspenja Presvete Bogodorice u Bratuncu.

Njegova svetost istakao da među srpskim narodom ne treba da bude razdora i suprotnosti i da razlike treba međusobno usaglasiti.Njegova svetost je poručio da se Hristove riječi “ljubi bližnjeg svoga” ne smiju pretvoriti u suprotnost.
– Oprostimo jedni drugima jer tom riječju i Gospod poziva sve nas u crkvu. Bez toga će svako svakome postati smetnja. Mi se ne bojimo i nećemo se bojati jer smo djeca Svetog Save, jer smo pravoslavni Srbi i neka Gospod da da uvek tako bude – rekao je patrijarh srpski.
Nakon Svete arhijerejske liturgije krenuće litija od hrama Uspenja Presvete Bogorodice do groblja u Bratuncu, gdje će u 12 časova kod centralnog spomen-krsta patrijarh služiti parastos za 3.267 ubijenih Srba iz srednjeg Podrinja i Birča.
Liturgiji prisustvuju politički vrh Republike Srpske i Srbije, ministri u vladama Srpske i Srbije, kao i načelnici opština iz srednjeg Podrinja i Birča, predstavnici Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH, , kao i veliki broj građana Podrinja.
“Srbi su navikli da nema pravde”
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da srpski narod nikada ne smije zaboraviti stradale Srbe iz srednjeg Podrinja i Birča, koje su tri godine muslimanski vojnici ubijali u kontinuitetu, smišljeno i uporno, bez dana zastoja.
– Ubijani su nevini srpski civili, čak za vrijeme praznika i krsnih slava. Nisu prezali Naser Orić i njegovi zločinici da pobiju više od 3.400 Srba – rekao je Dodik u Beratuncu.
On je naveo da su Srbi navikli da nema pravde za ovaj zločin, jer bi u suprotnom to bacilo potpuno novo svjetlo na stradanje u Srebrenici.
– Zato i ne žele da pokažu da ovdje ima krivice. Znamo da su Sud i Tužilaštvo neustavni, napravljeni zbog egzekucija, a ne zbog nečega što bi trebalo da bude pravda. Da je bilo pravde, ne bi Naser Orić bio oslobođen uz činjenicu da je ubio sudiju, za šta postoje dokazi i svjedoci – istakao je Dodik.
On je dodao da ovaj događaj obilježavaju zajedno Republika Srpska i Srbija.
– Moramo naći snage da obilježavamo i ne dozvolimo da naši ubijeni, nevino stradali, još jednom umru, a umrijeće trajno ako ih zaboravimo – naglasio je Dodik.
Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva Željka Cvijanović izjavila je da je dodatna obaveza Republike Srpske, Srbije, kao i svih Srba da još glasnije podsjećaju, ukazuju i svjedoče o stradanju srpskih civila u srednjem Podrinju i Birču kako bi se nevine žrtve sačuvale od zaborava, sličan zločin više nikada i nikome ne bi ponovo.
Cvijanovićeva je ukazala da je Podrinje prostor mnogostrukog stradanja srpskog naroda u 20. vijeku, i to od Prvog svjetskog rata, preko genocida u NDH, pa sve do posljednjeg, Odbrambeno-otadžbinskog rata.
– Cilj je uvijek bio isti – da se Srbi zapadno od rijeke Drine fizički odvoje od svoje braće u Srbiji. Da Drina bude nepremostiva granica, a ne kičma našeg naroda. Svi ovi pokušaji ostali su bezuspješni, ali su ostavili rane koje jednako bole i decenijama poslije – objavila je Cvijanovićeva na Instagramu.
Ona je navela da su se predstavnici Republike Srpske, Srbije i porodica stradalih SRba danas u Bratuncu molitveno prisjetili svih stradalih podrinjskih Srba u posljednjem ratu.
– Osim nas samih, u Republici Srpskoj i Srbiji, uz časne izuzetke, niko drugi se ne sjeća i ne oplakuje srpske žrtve. To nas dodatno obavezuje da još glasnije podsjećamo, ukazujemo i svjedočimo o stradanju podrinjskih Srba. Da se sačuva od zaborava i da se više nikada i nikome ne ponovi. Vječna im slava! – poručila je Cvijanovićeva koja je danas prisustvovala pomenu u Bratuncu.




Predsjednik Skupštine Srbije Ana Brnabić poručila je u Bratuncu na pomenu ubijenim Srbima srednjeg Podrinja i Birča, da Srbija neće dozvoliti da se zaborav pretvori u laž, da se jedni zločini priznaju, a drugi prećutkuju i negiraju.
– Okupili smo se na mjestu duboke tuge i sjećanja, mjestu istine i snažnog ponosa. Stojimo ovdje kao uvijek i zauvijek jedan narod, koji ne zaboravlja i koji je rekao i odlučio da ne pristaje više na ćutanje. Stojimo kao narod koji je spreman da kaže ono što mnogi ne žele da čuju da je nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču počinjen monstruozan zločin i da za taj zločin niko nije odgovarao – rekla je Brnabićeva u obraćanju na obilježavanju 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču.
Savjetnik predsjednika Srbije Miloš Vučević rekao je Srni da je zločin koji su muslimani prije 33 godine počinili nad Srbima u srednjem Podrinju nastavak progona srpskog naroda započet u Drugom svjetskom ratu, dodajući da je postojala genocidna namjera da se Srbi iz ovih krajeva očiste, ali da Srbija i Srpska imaju dovoljno snage da takve pokušaje spriječe.




Vučević je istakao da je veliki broj srpskih porodica platio skupu cijenu, te da će Republika Srpska i Srbija zajedno sačuvati od zaborava svaku žrtvu.– To je naša obaveza prema istini i prema stradalom narodu – naveo je Vučević.
On je ukazao da ima dosta načina da se obilježe datumi značajni za istoriju srpskog naroda.
– Ti datumi su nekada pod velom zaborava, a istorijski je dokazano kako stvari mogu da se ponove – rekao je Vučević.
Direktor Muzeja žrtava genocida u Beogradu Bojan Arbutina izjavio je Srni da mlade generacije Srba moraju biti upoznate sa istorijom stradanja srpskog naroda u 20. vijeku, kako bi u budućim vremenima znale da prepoznaju trenutke, politike i ideologije koje donose zlo i zaštite se.
– Još moramo da radimo na kulturi pamćenja i mnogo da proučavamo našu istoriju 20. vijeka, da našim najmlađim generacijama prenesemo to iskustvo koje je tragično, traumatično, ali je neophodno da se zna, jer nas istorija poučava da jedna srpska porodica u 20. veku strada u svakom ratu – naglasio je Arbutina.
Obilježavanje 33 godine od stradanja Srba u Srednjem Podrinju i Birču organizuje Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu