Podsjećamo, skela se srušila u četvrtak naveče i samo pukom srećom je izbjegnuta tragedija.
Mada u incidentu, koji se pročuo širom BiH, niko nije povrijeđen, poznavaoci prilika upozoravaju: ako inspekcije budu i dalje zatvarale oči pred očiglednim propustima, samo je pitanje dana kada će neko platiti glavom pohlepu korumpiranih investitora i lokalnih moćnika.
– Sada bi bilo neophodno da se povede ozbiljna istraga i da se ovaj slučaj razjasni, ali sudeći po dosadašnjim iskustvima, sumnjam da će se to dogoditi – kaže za Srpskainfo Momir Dejanović, predsjednik Centra za humanu politiku Doboj.
Regulacione planove mijenjaju 30 puta godišnje
Ovaj agilni aktivista, koji već decenijama upozorava na korupciju i sistemsko kršenje zakona, tvrdi da se incident desio na gradilištu na kojem je „iznenada počela izgradnja stambene zgrade“, iako je na toj lokaciji „planirano nešto drugo“.




– Investitori preko korumpiranih predstavnika lokalne vlasti dobijaju mogućnost da grade šta hoće i gdje hoće. Urbanističkog plana nema, posljednji je usvojen još prije rata, a regulacioni planovi se mijenjaju po 20 do 30 puta godišnje – ističe Dejanović.
On tvrdi da je na ovaj način potpuno poremećen urbani koncept grada i da Doboju vlada urbanistički haos.

Dejanović dodaje da je Centar za humanu politiku ranije upozorio nadležne na sumnjive radnje u vezi sa gradilištem u ulici Vojvode Sinđelića, gdje se dogodio incident sa skelom, ali da to nije imalo efekta.
– O ovom slučaju smo obavijestili i nadležno tužilaštvo i glavnog republičkog urbanističkog inspektora, od toga nije bilo nikakve koristi – kaže Dejanović.
Nakon pada skele u Sinđelićevoj, u Doboju su sve glasnije ne samo priče o neobezbijeđenim i aljkavo uređenim gradilištima, nego i o upitnom kvalitetu gradnje.
Nije krvi vjetar, nego javašluk
Dejanović kaže da nema dovoljno podataka da bi mogao govoriti o tome, ali da je činjenica da se u Doboju gradi na sve strane, da je stanova i poslovnih prostora sve više i da su sve skuplji.
Kvadrat stana u Doboju, ako je suditi po aktuelnim ponudama, dostigao je cijenu od 2.400 do čak 4.000 KM po kvadratu.
– U Doboju se nekretnine nenormalno kupuju i postoje ozbiljne sumnje da je u pitanju pranje novca. Prema našim procjenama, kroz gradnju i prodaju nekretnina se opere i po nekoliko desetina miliona KM prljavog novca godišnje. Tužilaštva, ni republičko ni državno, to neće da istraže – kaže Momir Dejanović.
U ozbiljnu istragu o padu skele i uopšte o malverzacijama sa građevinskim zemljištem i izgradnjom nekretnina u Doboju, sumnja i Stefan Gavrić, predsjednik Gradskog odbora opozicionog SDS u Doboju.

– Eto, zvanična verzija je da se skela u Vojvode Sinđelića srušila zbog jakog vjetra, ali teško je povjerovati u to. Bio sam u četvrtak naveče u Doboju, nekoliko ulica dalje, bilo je vjetra, ali on nije bio ni izbliza toliko jak, da bi rušio skele, tako da se može posumnjati da skela nije bila adekvatno pričvršćena, postavljena i obezbijeđena – kaže Stefan Gavrić za Srpskainfo.
I drugi sagovornici Srpskainfo tvrde da skela nije bila učvršćena, ili, kako građevinci kažu, ankerovana, niti adekvatno ograđena.
On podsjeća da se već godinama u Doboju priča o nekvalitetnoj gradnji i o gradilištima na kojima nije osiguran ni minimum bezbjednosti ni za radnike ni za prolaznike i stanare okolnih zgrada i kuća.
Zgrada 30 centimetara od kuće
– Svi smo imali priliku da vidimo da su skele skoro na samoj ulici, na trotoarima, da su potpuno izašle na cestu, da nisu ograđene, da se nova zgrada gradi samo 20 ili 30 centimetara od druge zgrade ili kuće, što je, naravno, u suprotnosti sa svim mogućim propisima – kaže Gavrić.
Dodaje da su se stanari ugroženih zgrada žalili inspekcijama, da je i on, kao odbornik SDS postavljao pitanja o ovakvim slučajevima na Skupštini Grada, ali da su se, kako kaže, “gradske i republičke inspekcije oglušile na sve to”.
Čak i kada inspektori izađu na teren, tvrdi Gavrić, njihovi izvještaji su najčešće šturi i neobjektivni.
– Definitivno, u Doboju postoji građevinski lobi koji ima potpunu zaštitu i gradskih vlasti i republičkih vlasti. Bojim se da se to klupko korupcije i građevinske tajkunije ne razmrsi tek onog trenutka kada se desi tragedija, kad ljudi izginu – kaže Stefan Gavrić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu