Kultura

(VIDEO, FOTO) Srpska Mona Liza više od 800 godina odlijeva vremenu: Ova freska iz manastira Spoćani nastala je dva vijeka prije Davinčijeve i pravo je remek djelo

Remek-djelo srednjovjekovne umjetnosti, manastir Sopoćani, zajedno sa Starim Rasom prvo je istorijsko nasljeđe koje se našlo na UNESCO listi svjetske kulturne baštine od 1979. godine. Fresku apostola Filipa porede sa Mona Lizom, a evo i zbog čega.

Manastir Sopoćani
FOTO: @A1TVNOVIPAZAR/YOUTUBE/SCREENSHOT

Nedaleko od izvora rijeke Raške u blizini Novog Pazara manastir Sopoćane je podigao kralj Stefan Uroš I oko 1265. godine po ugledu na vizantiju, kao porodični mauzolej.

Sama crkva manastira posvećena je Svetoj Trojici, a manastir je dobio naziv po slovenskoj riječi “sopot”, što znači izvor.

Uroševa želja da manastir bude porodični mauzolej nikada nije zaživjela.

Ni sam kralj nije u njemu bio sahranjen nakon smrti, ipak, u njega je prvo položena kraljeva majka, Ana Dandolo, mletačka princeza i prva srpska kraljica.

Freskopis manastira do danas se ubraja u najljepše na svijetu.

O freskopiscima Sopoćana malo se zna, a do danas njihov rad spada u sam vrh srednjovjekovnog zidnog slikarstva.

Freska iz manastira Sopoćani
FOTO: SPC/WIKIPEDIA

Poznato je da je kralj Uroš I unajmio najbolje umjetnike tog vremena, koji su u Srbiju stigli iz Carigrada.

Iako vrijeme nastanka manastira nije precizno poznato, jer je natpis na prstenu tambura kubeta u kome je bilo utisnuto vrijeme gradnje oštećen, smatra se da je oslikan između 1272. i 1276. godine.

Manastirski freskopis spada među najljepše u Evropi, a neke od najpoznatijih fresaka su: Arhijereji se klanjaju Hristu Agnecu, Uspenje Presvete Bogorodice, prikaz mladih kraljeva Dragutina i Milutina, Sveti Apostol Filip…

Mona Liza dva vijeka prije Mona Lize

Freska Svetog apostola Filipa na zapadu prozvana “Mona Liza prije Mona Lize” jedna je od najintrigantnijih umjetničkih dijela na svijetu.

Nastala čak dva vijeka prije Mona Lize Leonarda da Vinčija, a u narodu je bila poznata i pod nazivom Lepi Jovan.

Spušteni pogled i tajanstvene sopoćanske oči koje te prate gdje god da se pomjeriš već skoro osamsto godina odolijevaju vremenu i surovim istorijskim događajima, a posjetioce manastira ostavljaju bez daha.

Dvjesta godina bez krova

U vrijeme Velike seobe Srba 1690. godine, stadao je i manastir Sopoćani. Pljačkajući po Srbiji, Turci su sa velelepnog manastira skinuli krov, a zub vremena urušio je i kupolu. Ipak freske su dijelom preživjele, a manastir je obnovljen početkom 20. vijeka, piše Opanak.rs.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu