Sudbine

(VIDEO, FOTO) Unuk komandanta Aušvica, antifašista i prevarant: Zašto je Rajner Hes dolazio u Srbiju?

Oni koji su gledali Oskarom ovjenčani film "Zona interesa" sigurno su zapazili lik dječaka koji se u Aušvicu, na stotinak metara od gasne komore, igra sa autićima, dok iz pozadine dopiru krici logoraša. Taj dječak je sin zloglasnog naciste Rudolfa Hesa i otac Rajnera Hesa, antifašiste kontroverzne biografije.

(VIDEO, FOTO) Unuk komandanta Aušvica, antifašista i prevarant: Zašto je Rajner Hes dolazio u Srbiju?
FOTO: AL JAZEERA BALKANS/YOUTUBE/SCRENSHOT

Zašto je Rajner Hes, unuk idejnog tvorca i dugogodišnjeg komandanta Aušvica, 2018. dolazio u Novi Sad? I da li je srpski novinar i reditelj Aleksandar Reljić, osam godina prije Džonatana Glejzera, ispričao priču o porodici koja, uz zid logora, živi u svom idiličnom porodičnom domu?

I na kraju, kako je Rajner Hes, danas 58- godišnji Nijemac, po zanimanju kuvar i slastičar, za kratko vrijeme prošao put od simbola antifašizma do – osuđenog prevaranta?

Javnost je Rajnera Hesa upoznala 2011. godine, kao jednog od protagonista filma “Hitelrova djeca” Čanoka Zevija, ali je prava zvijezda postao tek nakon što je Aleksandar Reljić o njemu snimio dokumentarac “Unuk” (Enkel).

Ovaj film je dobio brojne nagrade na festivalima, a bavi se sudbinom unuka Rudolfa Hesa, te sudbinom Eve Mozes Kor, koja je preživjela nacističke smrtonosne eksperimente doktora Jozefa Mengelea u Aušvicu.

Kako svjedoči film, Eva je pristala da simbolički usvoji Rajnera Hesa i postane njegova “baka”.

Pročitajte još

-To je moja osveta Rudolfu Hesu. One ne može da uživa u svom unuku, a ja mogu – rekla je baka Eva.

Rudolf Hes, idejni tvorac fabrike smrti u Aušvicu, koja je bila “primjer” za se druge logore, osuđen je na smrt kao ratni zločinac i obješen je 1947. u Aušvicu.

U istoriji će ostati zapisano da je organizovao “industrijsko ubijanje” Jevreja u gasnim komorama i krematorijumima, u okviru nacističkog projekta „konačno rešenje“. Odgovoran je za smrt namanje dva i po miliona ljudi, a samo u proleće 1944, za 56 dana je ubio 425.000 ljudi, žena i djece sa područja tadašnje Mađarske.

FOTO: BRITISH PATHE/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: BRITISH PATHE/YOUTUBE/SCREENSHOT

Kako je svjedočio njegov unuk Rajner Hes, porodica iz koje je potekao nikad se nije suočila sa ovim zločinima. On je odrastao u uvjerenju da je njegov djeda bio “častan vojnik” i da je poginuo “kao i mnogi drugi”.

Kada je shvatio ko je bio njegov djeda, Rajner je, kako tvrdi, kao dječak od 15 godina, pobjegao od kuće, jer nije htio da živi u laži.

U zrelijim godinama posvetio antifašističkom angažamanu. Javno je podsećao na zlo nacizma, opominjao da ono ne smije da se ponovi, upozoravao da “cijeli svijet sve više klizi udesno i da ljudi sve više ignorišu zlo koje se desilo.”

Učenicima je govori o tome, sa njima posjećivao Aušvic i pritom im pokazivao „Vilu Hes“ u kojoj je njegov djeda živeo sa porodicom.

Upravo ta vila, u kojoj se odvija i radnja filma “Zona interesa”, prikazana je i u Reljićevom dokumentarcu.

Rajnerov otac, tri tetke i stric su, kao djeca, tokom Drugog svjetskog rata, “‘”normalno”’ živeli u vili komandanta logora, na svega 100 metara od krematorijuma, u kojem su spaljivane žrtve njihovog oca Rudolfa Hesa.

Idilično dvorište vile, puno cvjeća, sa bazenom i igralištem, delio je samo zid logora, u kojem je ubijeno više od milion ljudi. 

sjećanje na stradanja u Aušvicu
FOTO: ZBIGNIEW MEISSNER/EPA
Aušvic
FOTO: TOMASZ WIKTOR/EPA
FOTO: RTS PRIKAZUJE/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: RTS PRIKAZUJE/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: RTS PRIKAZUJE/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: RTS PRIKAZUJE/YOUTUBE/SCREENSHOT

Uprvo zbog promocije filma “Unuk”, Rajner Hes je 2018. posjetio Novi Sad, poklonio se žrtvama Holokausta i razgovarao sa predstavnicima Jevrejske opštine.

Boravio je i u Beogradu, gdje je posjetio Staro sajmište i razgovarao sa književnikom i bivšim logorašem Ivanom Ivanjijem.

Već tada se pojavljuju prve sumnje u motive misije Hesa Mlađeg.

Rajner Hes je napravio dobar biznis na osnovu toga što je unuk komandanta Aušvica. On je toga svestan. On to priznaje. Ali, kako kaže kaže stara francuska izreka: proklet bio ko zlo misli – zapisao je tada Ivanji.

Dvije godine kasnije Rajner Hes je osuđen za prevaru, na osam mjeseci zatvora uslovno. Uz to, morao je da odradi 80 sati društveno korisnog rada i da vrati 17.000 evra, koje je “pozajmio”.

Kako prenosi Dojče Vele, u tekstu pod naslovom “Poslovni model Aušvic”, Rajner Hes je “pokušao da unovči porodičnu priču”.

Prve sumnje pojavile su se 2010. kada je izraelski novinar Eldad Bek objavio prvi intervju sa Rajnerom Hesom, a ovaj je pokušao da mu proda djedove slike iz porodične zaostavštine.

Ipak, do juna 2020. postupci Rajnera Hesa su bili samo “moralno upitni”. A tada je sud utvrdio da je Hes „pozajmio“ 17.000 evra od jednog preduzetnika kako bi tobože snimio film o Holokaustu.

Kako su pisali njemački mediji, on je preduzetniku rekao da je ima posjed vrijedan milijarde, ali da je uložen u zemljište u Americi, pa zato ne može brzo da dođe do novca. Tvrdio je da mu za film ” “nedostaje još samo nekoliko desetina hiljada evra”.

U trenutku kada je pričao tu priču Rajner Hes je bio u dugovima do guše – navode mediji.

Tako je uzdrmana priča o Hesu pravedniku, koji je u znak solidarnosti sa žrtvama svog djeda istetovirao Davidovu zvijezdu na grudi.

Ipak, upravo je Rajner sačuvao fotografije “Vile Hes”, koja, više od ičeg ovozemaljskog, svjedoči o banalnosti zla, kako je ovaj fenomen opisala Hana Arent.

Tako je čuvena filozofkinja nazvala fenomen u kojem najmonstruozniji zločinci gaje cvjeće, pričaju svojoj djeci priče za laku noć i miluju svoje žene, smatrajući da u gasnim komorama i krematorijumima samo “rade svoj posao”.

Zahvaljujući, između ostalog, i autentičnim porodičnim fotografijama, koje je Rajner Hes poklonio muzeju u Minhenu, nastala su dva potresna i opominjuća filma: Reljićev “Unuk” i Glejzerova “Zona interesa”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu