Među lokacijama koje su identifikovane kao centri za proizvodnju ili skladištenje droge su vazdušna baza Mazeh u Damasku, kompanija za prodaju automobila u Latakiji, bivša fabrika čipsa u Dumi i fabrika sapuna i privatno skladište političara, kome je udobno sa predizbornim materijalom za svoju predizbornu kampanju držao i narkotike.
Izvoz
Kaptagon je trgovački naziv za fenetilin, sintetički psihostimulans sličan amfetaminu, koji se u posljednjoj deceniji masovno proizvodi u Siriji i izvozi širom Bliskog istoka, posebno u zemlje Persijskog zaliva, gdje je ubrzo postao omiljen među Arapima. Koristili su ga svi od taksista koji su radili noćnu smjenu, preko studenata koji su morali duže da budu budni, do terorista kojima je bila potrebna „hrabrost“ da počine nehumana djela (Hamas je navodno uzeo ove pilule prije masakra na muzičkom festivalu u Izraelu 7 oktobar).
Poznat kao “siromašni kokain” jer se na ulici prodaje za između 3 i 25 dolara i nevjerovatno je jeftin za proizvodnju sa samo nekoliko centi po tableti, prvobitno je razvijen u Njemačkoj 1960-ih za liječenje stanja kao što su narkolepsija i pažnja. To izaziva euforiju, nalet energije i iluzije. Nakon što je utvrđeno da izaziva preveliku zavisnost, zabranjen je u većini zemalja, a kriminalne bande su preselile proizvodnju u Liban, a zatim u Siriju. Građanski rat u Siriji, koji je izbio 2011. godine kao ustanak protiv Asadove vladavine, pretvorio je zemlju u leglo za ilegalnu trgovinu drogom.
Ključni izvor prihoda
Nakon što su međunarodne sankcije značajno ograničile ekonomski kapacitet sirijske vlade, kaptagon je postao ključni izvor prihoda i spas režima. Institut za strategiju i politiku Nju lajns ističe da je ilegalna trgovina kaptagonom generisala nevjerovatnih deset milijardi dolara godišnje, što je skoro isto kao i evropsko tržište kokaina. Elitna 4. oklopna divizija sirijske vojske, kojom je komandovao predsednikov brat Maher al-Asad, nadgledala je većinu proizvodnje i distribucije kaptagona, prenosi VSJ.

Iran je takođe koristio trgovinu kaptagonom kao dio svoje šire strategije za destabilizaciju regiona. Sirijska vlada je uspostavila mrežu lokalnih saveza sa naoružanim grupama kao što je Hezbolah, koji su pružali tehničku i logističku podršku u proizvodnji i distribuciji ove droge. Ova saradnja je sirijskom režimu obezbjedila ključna finansijska sredstva za održavanje vlasti uprkos međunarodnim sankcijama i ekonomskoj izolaciji. Istovremeno, prihodi od trgovine kaptagonima su koristili teheranskim prkosi milicijama za finansiranje terorističkih i vojnih operacija, dodatno pogoršavajući ionako nestabilnu bezbjednosnu situaciju na Bliskom istoku.
Potencijalni novi centri za proizvodnju
Iako će se trgovina drogom u regionu sada smanjiti, barem kratkoročno, malo je vjerovatno da će nestati, jer dok god postoji potražnja, tržište će nastaviti da pronalazi načine da je snabdijeva. Zemlje poput Iraka i Libana, a potencijalno i Turske, mogle bi postati novi centri proizvodnje kaptagona. Postoji i mogućnost da Hajat Tahrir al-Šam (HTS), grupa koja je preuzela vlast posle pada Asada, može da preuzme proizvodnju. Naime, iako su pobunjenici objavili video snimke kako pale pronađene tablete, u analizi Centra za operativnu analizu i istraživanje iz 2021. godine navodi se da je na sjeveru Sirije trgovinu drogom kontrolisao HTŠ i akteri povezani sa Sirijskom nacionalnom armijom.
Sintetičke hemikalije potrebne za proizvodnju narkotičkih pilula ušle su u sjeverozapadnu Siriju prvenstveno preko grupa koje podržava Iran, i iako je HTŠ uvijek javno tvrdio da se obračunava sa malim dilerima droge, lokalni izvori sugerišu da su takvi manevri površni i da imaju za cilj samo stvoriti prostor za preduzetnike droge koji su povezani sa HTŠ-om i njegovim sigurnosnim aparatom, prenosi Jutarnji list.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu